Author Topic: Podizanje prednjeg dela  (Read 7562 times)

bane90bg

  • Guest
Podizanje prednjeg dela
« on: July 23, 2011, 18:11:08 PM »
Dal neko mozda zna kako se podizu amortizeri na prednjem delu? zanima me, jel je izgleda predhodni vlasnik "spustio" minija napred i sada to izgleda mnogo lose kad je doveden u "normalno" stanje. ako imate neki savet ili ako znate kako se to radi, pomozite! Hvala! :)

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #1 on: July 26, 2011, 17:36:37 PM »
mini se podize tako sto ispod aluminijumskih truba tj izmedju te trube i kugle sa plasticnom soljom postavljas podloske i to 1 mm podloski dize minija za oko 1 cm..imas to negde na forumu....ali ovo ti je najkrac moguci odgovor ...

Offline mean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 641
    • www.rockfm.rs
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #2 on: July 26, 2011, 18:56:32 PM »


Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #3 on: August 04, 2011, 20:57:42 PM »
treba ti alat koji uvrces u rupe na prednjoj shasiji u coskovima (pored glavnog kocionog cilindra i sa suprotne strane)

poenta je sabiti gumeni jastuk da oslobodis ovo sto je mean oznacio na slici

evo da ti objasnim kako sam ja napravio taj "alat"
...kod strugara odneses aluminijumsku sipku duzine 40cm recimo. (zaboravih koja debljina treba, provericu pa javljam) da ti na strugu nareze na jednoj strani engleski (colovni) navoj u visini 10cm a na drugoj metrick isto 10cmi, kad to odradis, nadji 5-6 zupcanika od nekog menjaca (u daljem tekstu ces razumeti zasto ti to treba), nadji veliku podlosku koja ce moci da prekrije te zupcanike i da ima rupu dovoljno veliku da prodje kroz sipku... takodje ti  trebaju dve matice za metricku lozu)



elem... alat tj. sipku ubacis kroz tu rupu u shasiji i zavrces je u gumeni jastuk sa -deo sa engleskom lozom (u jastiku ima zavarena matica) i kad zavrnes do kraja, na sipku poslazes te zupcanike od menjaca koje sam ti prethodno rekao da nadjes (slazes do sredine metrickog navoja i stavis veliku podlosku preko njih i metricke matice... uzmes kljuc i stezes maticu dokle god se gumeni jastuk ne sabije dovoljno da mozes da izvadis bolcn i stavis podloske... prilikom skidanja ti trebaju dve matice (kontra matica) da bi mogao da izvadis alat kad zavrsis posao :)


ako ti nesto nije jasno, slobodno pitaj :)

Offline mean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 641
    • www.rockfm.rs
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #4 on: August 05, 2011, 09:11:05 AM »
na sipku poslazes te zupcanike od menjaca koje sam ti prethodno rekao da nadjes (slazes do sredine metrickog navoja i stavis veliku podlosku preko njih i metricke matice...

Zupcanike moze da ti zameni vodovodna cev a duzinu sam odredi.  :hi:

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #5 on: August 05, 2011, 10:51:17 AM »
pa moze i vodovodna cev ali je ovo prakticnije zbog odredjivanja visine... sta ako mu zafali navoja? nije bas prakticno da secka vodovodnu cev svaki chas  :wink:

Offline mean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 641
    • www.rockfm.rs
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #6 on: August 05, 2011, 13:25:09 PM »
sta ako mu zafali navoja? nije bas prakticno da secka vodovodnu cev svaki chas  :wink:

Nece mu zafaliti navoja ako ga nareze do kraja a ne samo 10-ak cm.  :ded:

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #7 on: August 05, 2011, 14:12:32 PM »
mudro zboris :pivo:

Offline prele13

  • Aktivan
  • Posts: 77
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #8 on: December 19, 2011, 11:45:01 AM »
i koje debljine bese ta aluminijumska sipka na kraju?

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #9 on: December 20, 2011, 07:58:58 AM »
evo ako pomaže slika alata na linku ispod:
to je čisto radi lekšeg predstavljanja kako bi od prilike trebao izgledati
http://www.minispares.com/Product.aspx?ty=pb&pid=36986&title=

Offline prele13

  • Aktivan
  • Posts: 77
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #10 on: December 20, 2011, 15:38:45 PM »
da, da, jasno mi je kako to treba da izgleda, nego me samo interesuje koliki je fi te supke na koju treba narezati colovni navoj..

Offline prele13

  • Aktivan
  • Posts: 77
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #11 on: January 03, 2012, 17:42:19 PM »
napravio sam taj alat i u principu je beskorisan, jer nategnes ti tu gumenu kuglu, ali nema sanse da tako lako odvojis bolcn od aluminijumske trube, sto znaci da moras sve da cupas napolje, kao i na zadnjim polusasijama, pa razdvajas bolcn i trubu na radnom stolu..a da bi to izvadio treba da skines gornju ruku napred sto je prakticno nemoguce, jer je pristupacno kao u bulji..tako da je najpametnije odgurati minija u dunav.  :fgh:
da li je neko stvarno tim alatom digao minija, a da su mu te trube starije vise od 3 meseca i same se razdvojile od bolcni..a usput da je to neko drugi video?

Offline nebkv

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.083
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #12 on: January 03, 2012, 18:35:23 PM »
Da,to jeste gadno.Palo mi je to na pamet kada sam rasturao prednji trap.Cak sam jedva skinuo one aluminijumske trube na stolu,cekic i razni "sekaci" i jedva.Jednu sam i unistio
Naravno pre pakovanja sve je bilo ocisceno tako da glatko ide,a i znacilo mi je jer sam morao podbaciti jednu platnu na licu mesta jer je vozaceva strana bila niza zbog sabijenije gume

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #13 on: January 04, 2012, 12:26:22 PM »
nekad zbog starosti i oksidacije, rđe se nerazdvaja previše lako.
moj savet je, pokušaj da sekačem (nadam se da to tako zovete na srpskom) i čekičem pokušaš razdoviji. pre toga obavezno WD40.
ako nemožeš sam, pozovi nekog iskusnog starog majstora koji ima vešte ruke i precizan jak udarac. možeš si pomoči i pajserom itd.....
sigurno če iči, samo strpljivo. nema potrebe po Dunavu ;-)

Offline prele13

  • Aktivan
  • Posts: 77
Odg: Podizanje prednjeg dela
« Reply #14 on: January 05, 2012, 16:17:15 PM »
nemam ja problem da to razdvojim kad je skinuto sa auta...sekac, ulje, kaljenje...i ide, ali je to nemoguce odraditi dok je jos na autu, tako da je taj alat beskorisan, i savetujem ljude da ga ne narucuju. kako da skinem trubu sa kuglom?