Author Topic: Istorijat Minija na Balkanu  (Read 35020 times)

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Istorijat Minija na Balkanu
« on: August 22, 2008, 14:15:40 PM »
možda mogu dobiti info kada je bio prvi legalno uvezen mini. ali to če trajati neko vreme.

ajde baš potraži, ako možeš.
bilo bi baš super kad bi neko mogao da napiše malu istoriju minija kod nas.  :thinking:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #1 on: August 22, 2008, 14:40:46 PM »
u vezi istorije minija kod nas......

moje rodni grad je Novo mesto. živeo sam nasuprot tvornice IMV gde su svojevremeno proizvodili austina 1300, slagala na pola sastavljene minije iz GB za yu tržište...... izrađivala kombije sa austin 1600 motorima, adria prikolice,..... a kasnije počeli raditi reno 4, reno 5 i nakon toga je to postala tvornica renault  :mdaa:
bila je neka godišnica i napisala se knjiga o istoriji IMV tvornice i unutra je fino napisano i o miniju..... jer su oni imali generalno skladište za delove minija za celo tadašnje YU područje. zamislite, živeo sam samo 200 metara od tog skladišta. bilo je prepuno a skoro nitko u yugi to nije znao.
kao zanimljivost.... jer je skladište zauzimalo dragoceni prostor za nove biznise (mislim, da skroz na početku 90 tih godina) su započeli sa bagerima bagerima kopati ogromnu rupu (i to danima) i u nju sipali kamione i kamione delova za minija. imam neke prijatelji koji su to gledali i neki od njih uspeli da izvuči npr. duple fergazere i to nove!!! tako da još pre npr. deset godina moglo se ih dosta nači naokolo...  navodno je bilo ogromno cooper delova kao glavni kočioni cilindri koji nisu bili pocinčeni i ljudi niso znali da je to original od S modela i naravno nisu kupovali.... itd.
da, puno delova je otišlo u nepovrat ali ne i zaborav. još danas se govori o toj katastrofi.

 :cry:

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #2 on: August 22, 2008, 15:21:15 PM »
narode, ajmo svi lopate u ruke i pravo kod Grege u Novo Mesto !  :jaje:

« Last Edit: August 22, 2008, 15:43:18 PM by ivan »

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #3 on: August 22, 2008, 15:54:07 PM »
HA, HA  :punk:  :punk:

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #4 on: September 30, 2008, 23:16:06 PM »
možda mogu dobiti info kada je bio prvi legalno uvezen mini. ali to če trajati neko vreme.

ima li napretka?

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #5 on: November 28, 2008, 16:41:00 PM »
možda mogu dobiti info kada je bio prvi legalno uvezen mini. ali to če trajati neko vreme.

ajde baš potraži, ako možeš.
bilo bi baš super kad bi neko mogao da napiše malu istoriju minija kod nas.  :thinking:

ima li nade?

Divac

  • Guest
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #6 on: November 29, 2008, 17:17:46 PM »
možda mogu dobiti info kada je bio prvi legalno uvezen mini. ali to če trajati neko vreme.

ajde baš potraži, ako možeš.
bilo bi baš super kad bi neko mogao da napiše malu istoriju minija kod nas.  :thinking:

ima li nade?




Можда нам они могу помоћи?

Удружење историчара аутомобилизма
Јурија Гагарина 153/32
11070 Нови Београд
Србија и Црна Гора
тел: 063/216-804
факс: 011 3187-387
особа за контакт: Небојша Ђорђевић
Остали подаци:
текући рачун бр. 205-37319-69
матични бр. 17372505
ПИБ 102175202
Председник:
Небојша Ђорђевић

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #7 on: November 30, 2008, 11:34:33 AM »

Можда нам они могу помоћи?

Удружење историчара аутомобилизма
Јурија Гагарина 153/32

Председник:
Небојша Ђорђевић


Fantasticno otkrice!
Poslao sam pisamce predsedniku (Jos jedan Nesa iz Jurija Gagarina :) ).

Inace, imaju i svoj forum na http://www.automototrke.net/forum/index.php?f=16

Divac

  • Guest
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #8 on: November 30, 2008, 14:59:00 PM »
U poslednjem broju SAT-a, član Udruženja istoričara automobilizma, Miroslav Milutinović je napisao lep članak o JAGUARU 3.4 Mk 2. Posle sam ih našao i na netu i mislim da treba da se povežemo. Ivane samo napred, preko njih možemo doći do podataka o Miniju kod nas, povezati se sa SAT-om...

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #9 on: December 02, 2008, 18:28:39 PM »
Poslao sam pisamce predsedniku (Jos jedan Nesa iz Jurija Gagarina :) ).

odgovor

Quote
Ivane,

jako mi je drago da ste se javili, a isto tako cenim kada se neko organizuje na bilo koji način i pokušava da sebi i drugima ulepša život. Naravno, naše udruženje vam sigurno može pomoći, a najbolje bi bilo da se negde vidimo, pa da popričamo na temu Minija, a možda i na druge teme... Kada je zgodno javite mi se na 063/216-804, pa da se dogovorimo...

pozdrav

Nebojša Đorđević

ajde svi zainteresovani javite se pa da sa ljudima ugovorimo sastanak...


Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #10 on: December 08, 2008, 14:58:24 PM »
u nedelju smo se gajudin i ja (kasnije i sinisa) sreli sa gospodinom Nebojšom Đorđevićem i gospodinom Miroslavom Milutinovićem iz Udruženja istoričara automobilizma.

Udruženje postoji od 2000te godine, a Nebojša se, na primer, istorijatom automobila bavi već 20 godina. Pošto je on više specijalizovan za auto-moto trke, glavnu reč je vodio Miroslav.

Čuli smo neke zanimljive podatke:

-prvi mini je najverovatnije uvezen 1964. godine (Miroslav ima oglase iz te godine)
-uvoznik je sve vreme bio Interpromet (koji se kasnije spojio sa Jugohemijom, a na čijem čelu je bio otac Milke Forcan...)
-U Novom Mestu su se sklapali samo 1300 a 1000 je samo prolazio tuda (gregor nam ovo može proveriti)
-Mini je kod nas vožen i na trkama, a tu je najbolji bio jedan sinisin komšija (uskoro će biti kontaktiran)
-Miroslav poznaje neke stare minijevce iz Sarajeva, pa će nas povezati sa njima

dogovorili smo se
-da krene da se piše članak o miniju za časopis SAT, gde bi bio pokriven Prokin mini ali bi najvažniji bili novootkriveni i sistematizovani podaci o istoriji minija kod nas. članak bi možda izlazio i u više brojeva, strana itd.
-kasnije bi se krenulo od tog članka i napravila bi se ozbiljna monografija - višejezična knjiga u visokokvalitetnoj štampi koju bi Mini Klub Srbije ponudio svojim članovima i svim zainteresovanima iz exYU i celog sveta.

pozvani smo na njihovo okupljanje sledećeg ponedeljka. pokušaćemo da sa naše strane prožimo koliko god možemo, pa molim sve koji imaju neke istorijske dokumente, podatke, priče i sl, da ih pripreme i proslede nekom od nas ili na forum.

« Last Edit: December 08, 2008, 15:07:42 PM by ivan »

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #11 on: December 08, 2008, 15:08:55 PM »
bravo, .... pa vi to ozbiljno zapeli  :punk:

što se tiče minija iz vremena IMV. ispravno, tako se sklapao austin 1300 a mini je došao več sklopljen a na njegu su se samo montirali branici, itd. to znači finese. IMV je isto tako imao glavni lager za delove koje je pokrivao područje Yu. i isto tako je bio prvi kod uvoza tih godina.

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #12 on: December 08, 2008, 18:04:34 PM »
bas tako, kda je pocela prica u yugi o miniju to je bio interpromet, i cem je poceo da sljaka imv , tada je ukinuta licenca interprometu i ista vracena posle prestanka saradnje imva sa englezima   
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline Sinisa

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.663
Odg: Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #13 on: December 09, 2008, 00:20:51 AM »
Gregore posto si ti u najblizoj poziciji izvoru,mogli bi da te zamolimo da ,ako mozes,probas da se angazujes oko pronalazenja nekih dokumentovanih podatka u vezi teme.

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Istorijat Minija na Balkanu
« Reply #14 on: December 09, 2008, 08:36:22 AM »
jurim knjigu koja je bila izdata povodom godišnjice IMV tvornice. ove nedelje sam saznao da je čak snimljen dokumentarni film, pa i njega jurim. kada odem u Novo mesto-grad u kojem se je nalazio IMV ičiču do nekoliko ljudi koje znam da su radili u IMV za vreme austina i minija i sakupiti koliko je moguče informacija.