Author Topic: Šta se zapušilo?  (Read 7948 times)

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Šta se zapušilo?
« on: September 02, 2009, 23:59:19 PM »
Tražio sam po forumu,ali ne vidim ništa što bi mi rešilo problem. Kupio sam pre 2 meseca mini sa austin-ovim 1275 motorom. Vozio sam ga tada nekih 80 km bez problema zbog čestih zaustavljanja pa je imao prilike da se hladi. Pre nekoliko dana krenem za Nikšić,i vidim da diže temperaturu. Dodjem do Beograda,raspričam se sa Sinišom 2 sata na bulevaru,motor se ohladi,nastavim dalje,nadjem se sa Amanom još 2 sata na ibarskoj opet se ohladi... Stanem u Ljigu da izvadim termostat i vidim da ga nema. Nadjem neku brzinu i obrtaje i održavam temperaturu nešto preko N celim putem,radujući se svakoj nizbrdici. Ništa me nije brinulo do danas kad sam počeo da tražim šta je. Nisam našao ništa! Hladnjak dobar spolja i iznutra,pumpa dobro gura,skinem kućište termostata,ventil za grejanje i čep sa bloka,stavim crevo sa vodom na svaki otvor redom i ne mogu da napunim blok i glavu jer dobro protiče. Još samo da napravim reducir i zakačim ga na hidrant i ostavim 3 dana tako... Znam da 1275 hoće nekad da zeza sa temperaturom preko leta,ali bila je noć. Probao sam da vozim na većim obrtajima zbog jačeg efekta pumpe i ventilatora,ali tada zakucava termometar. Napominjem da je motor odličan,osim što troši kao da je V8 i dimi crno na jakom gasu,ali to je sve dok ne sredim karburator. Može i to da zeza temperaturu,ali ne verujem da može toliko. Nije mi ni jednom prokuvao,a bio je 20 puta sasvim blizu. Sumnjam ipak na kanale u bloku i glavi,jer je svašta ispadalo dok sam to ispirao... Šta mi je sledeće pre skidanja glave?

Marko90

  • Guest
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #1 on: September 03, 2009, 00:09:25 AM »
1.Pogledaj paljenje kako je nastelovano
2. Sipaj crveni antifriz G12
3.Proveri termodavac
Ima hiljadu razloga zasto auto moze da se greje, mozda u samom motoru je neko veliko trenje te zbog toga dize temperaturu, hladnjak ne mozes znati da li je 100% cist dok ga ne odneses u servis za hladnjake, zatim koju vodenu pumpu imas? Da li sa velikom ili malom turbinom? Moze da bude i dihtung glave da je pukao ili sama glava.... Proveri nesto od toga pa javi pa da vidimo sta dalje...

a da. Kada pokaze kazaljka visoku temp. da li ti voda ili antifriz kuva? tj da li izbacuje vodu negde?

Offline Vladimir

  • Aktivan
  • Posts: 4.512
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #2 on: September 03, 2009, 00:41:43 AM »
isti problem su imali i grci kada su sipali nase gorivo ali to znaci da nasa auta ovde nonstop su pregrejana!?!
ja ni nemam sat za temperaturu u autu jer imam samo jedan ,km sat!
"It's simple and amazing car" - Paddy Hopkirk

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #3 on: September 03, 2009, 00:47:52 AM »
Nije dihtung sigurno,ne meša vodu i ulje,ne stvara pritisak u rashladnom sistemu,ne izbacuje vlagu na izduvu. Hladnjak sam otvorio,obe kadice,sve ćelije pročačkao pa zaletovao. Paljenje sam malo korigovao i sada je dobro. I dalje se pregrejava,samo što ne prokuva. Planiram da dodam još jedan hladnjak sa elektro ventilatorom,pomoćnu električnu pumpu,kao i hladnjak ulja,ali bih to da stavim "pride" kad ovo bude u redu. Jel neko ispirao glavu i blok? Šta je najefikasnije od sve one hemije u ponudi za tučane blokove i glave? Ima puno korozije.

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #4 on: September 03, 2009, 00:55:38 AM »
Sad čekam da me neko ubedi da predjem na plin,a ja neću. To ću miniju uraditi tek kad i ja predjem u vegeterijance,pa ja salatu a mini plin :punk:

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #5 on: September 03, 2009, 01:11:45 AM »
A uz sve to ide k'o ranjena zver... Pa otpada i da je motor tesan, ali mi pade na pamet sad nešto drugo. Ne normalno "drži" na nizbrdici pa sad sumnjam da je neki "mozak" ravnajući glavu skinuo "dva prsta" debljine. Sutra ću da izmerim kompresiju.

aca grunf

  • Guest
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #6 on: September 03, 2009, 01:32:13 AM »
ne brini za ubedjivaanje oko plina,neko ce se sigurno naci ...
po svemu sto si naveo dosada,cini mi se da skidanje glave sledi...zbog sve prljavstine koju si pominjao i ranije,moja preporuka je da ako mozes da spremis neku rezervnu pumpu ili neku losiju od te koju vec imas na motoru,i kreni sanekim od rastvaraca prljezi u motoru.za vodenu pumpu ti napominjem jer svako sretstvo za ciscenje vodenog prostora je ubija...
sastav blok i glava ima par malih rupa i obicnoje to problem,jer nemora da znaci da se te rupe zabetonirale,ali je verovatno nesto zaglavilo oko nie i otezava protok tecnosti,pripremi i sipaj neki rastvarac za prljez,neka radi uz kontrolu,i na kraju ubaci destilovanu vodu u koju si rastvorio sodu bikarbonu<najbolje da vodu prethodno zagrejes dok rastvaras sodu bikarbonu,a nije bitno dali ce biti hladno ili toplo sipano u hladnjak>

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #7 on: September 03, 2009, 09:14:40 AM »
I meni se čini da ću skidati glavu. Dule,ne radi ravnomerno,korekcijom paljenja se malo umirio,ali verujem da je sad zbog karburatora nemiran,jer baš brlja i dobija previše goriva.Cim nabavim dihtung i gumice skidam glavu sumnjao-ne sumnjao. A karburator ću da stavim od onog drugog mučenika koji  troši neverovatnih 5 litara. Hvala svima na savetima

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #8 on: September 03, 2009, 09:55:26 AM »
ja imam 1275 i meni je normalna temperatura motora malo iznad N, skoro pa na sredini izmedju N i H
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #9 on: September 03, 2009, 10:19:42 AM »
Amane,to znači da samo treba da dodaš električni ventilator,a ja treba prvo da otklonim uzrok "zakucavanja" na H,pa onda da se igram... Sad sam izmerio 96 C skoro do samog H,kad ne bih pazio za čas bi prokuvao. Manometar ne mogu da nadjem...moraću da ga pozajmim. I kompresija je sigurno prejaka. Za slučaj da je to,ima li neki deblji dihtung?

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #10 on: September 03, 2009, 17:35:52 PM »
Ništa,skinuću glavu. Malo sam sad čačkao karburator i radi motor kao singerica osim što se malo čuje lanac i malo ventili cukaju. Na koliko da štelujem ventile? Jel' OK usisne 0.15 a izduvne 0.20?

deki

  • Guest
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #11 on: September 04, 2009, 18:56:58 PM »
Ja davno jos dok sam imao drugog Minija kog sam redovno vozio 2 godine na svakakva ulja i jednom pri menjanju lamele promenimo i ulje i sipamo Bergolajn gustine kao i Optima na koju sam ranije vozio,valjda 20,60 ili tako nesto,motor je 5
puta lepse radio!!!

Machony

  • Guest
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #12 on: September 04, 2009, 19:08:31 PM »
kod mene je slučaj bio sličan grejao je do skoro tačke ključanja takođe ventilator se upali ali je kuvao.Ispostavilo se da je dihtung probio i glava bila puknuta.Stavio sam drugi dihtung i drugu ispravnu glavu ali opet posle pola dana probio.
Juče sam rastavio motor ceo i imao šta da vidim, KRIV blok i ispucane kompresione karike :0_0:
Tako da moj savet probaj sa sodom bikarbonom očistio sam 3 puta po 5 kesica u vodu sipao i ispalo je prljavštine i bog zna čega.
Najbolje je da skineš glavu i uveri se sam šta mu je. A da, ja nemam Minija već Metra al opet isti motor tako da mislim da su i simptomi slični :) .

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #13 on: September 04, 2009, 20:04:29 PM »
Ne može motor na kom je pukla glava ovako da radi. Ni jedan simptom osim pregrevanja,a glavu ću skinuti samo zbog čišćenja kanala glave i bloka. Znam da nije pukla.  Napipao sam jednog innocenti coopera stranca iz Italije,treba da ga vidim za vikend. Kažu da dugo stoji,ima diskove napred i nazad,4 maglenke,tablu kao mali avion, Tako da se nadam da će ovaj mini već za vikend da ode u drugi plan,a ja u dug... :p2:

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Šta se zapušilo?
« Reply #14 on: September 06, 2009, 13:47:45 PM »
Rešeno! Pošto sam iscrpio sve ideje i svoje i vaše,danas sam uz mali rizik rešio problem. Napunio sam glavu i blok nekim sredstvom za čišćenje rerne. To je u spreju,kao pena za brijanje. Ostavio tako pola sata,pa sve otvore zatvorio,dosuo vodu i upalio bez čepa na hladnjaku. Pustio ga da radi 10 minuta tako,pa ispustio taj sadržaj iz njega. Brate...šta je sve izašlo...  Onda sam ga dobro isprao,pa usuo domestos protiv kamenca,malo se vozikao,pa to isparao. Sipao antifriz G12,pa svom snagom zalupio haubu i otišao u brda da ga isprobam. Temperatura je tek nešto malo preko N,vodena pumpa drži (još uvek) a ja sam duboko udahnuo,pa izdahnuo i odmah zaboravio šta me je to zezalo sa temperaturom... Idemo dalje :hi: