Author Topic: Posledice na motoru bez termostata???????  (Read 21614 times)

Machony

  • Guest
Posledice na motoru bez termostata???????
« on: August 19, 2009, 18:31:17 PM »
Dali neko zna koje su posledice na motorima A+ generacije ako se voze duže vreme bez termostata?
Ukratko upalio sam Metro-a pre par dana posle tu i tamo 5 godina,al kad sam ga kupio samo sam ga bio probao i to je trajalo pola minuta.Delovao je normalno.Mada sada je radio 10min i nabioo radnu temperaturu i izbacio svu vodu napolje.Uzrok vazduh u vodenom prostoru.Predpostavio sam da je izgoreo dihtung.I bilo je tako plus  glava puknula. :blink: :0_0:
Znači da je motor bio pregrejan.

Onda sam zvao majstora sa Ceraka Rašu on nije tu al mi je njegov sin rekao da ako se miniji voze bez termostata duže vreme propadnu dva cilindra. :bad: Kao to im je boljka a da pucanje glave je velika retkost.Gledao sam u hilzne ne izgledaju kao
nove al nisu ni pojedene mnogo.Oseti se malo prelaz aal to je po meni normalno za 110000km .
A šta sad da radim, dali samo da stavim drugu glavu ili da radim motor?

Koliko izađe generalna u delovima? Paprena cena jel da?
Ako mora generalna jel onda mogu da ga bušim na 1300 i uzmem glavu za 1300 ili je to prekomplikovano?
A da stavim nove karike ni to nije pametno biće još gore,molio bi za mišljenje i dali je neko imao sličan problem?
« Last Edit: August 19, 2009, 18:35:31 PM by Machony »

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #1 on: August 19, 2009, 18:39:08 PM »
ja sam imao problem sa pregrevanjem, jedanput je bio dihtun glave, drugi put od stajanja se nakupila rdja u kanalima pa zacepila magistralu pa tako nabija temperaturu i izbacivao vodu na cep....naravno u nijednom slucaju nisam imao termostat,a iskreno kakve veze ima to ako nemas termostat da ce da crknu dva cilindra,mislim da to nema veze sa tim, ali neka kazu strucnjaci nesto o ovome, nebi se petljao
tako da moze imati milion razloga zbog cega se greje, treba redom ici, od hladnjaka preko creva, pa ceo sistem za hladjenje , pa tek onda dihtun glave pa motor
meni je sada ok a da nemam pojma zasto je ok
dosije x
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #2 on: August 19, 2009, 19:18:19 PM »
ej evo moje price,

moj mini se pregrevao kao nenormalan kad sam ga dovozio iz kraljeva, cim je stigo sve sam razmontirao. ustvari krenuo sam deo po deo. prvo sam hladnjak skino pa ocistio, pa motor ocistio kanale i onaj pozadi srafic, pa creva proverio i neka zamenio, i za sada mu je radna temperatura na malo vise od normala (N) inace, moj motor je 1300cc
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #3 on: August 20, 2009, 09:24:40 AM »
termostat je obavezan da održava radnu temperaturu. bez njega može biti motor podhlađen i to nije dobro. posledica je stradanje motora. da zbog toga odu baš dva cilindra mi je čudna priča ali sigurno je da je temperatura kod prvog ili zadnjeg različita.
metro ima več kompresijsku posudu i mogučnost vazduha u sistemu je moguča.... ali sigurno nije izbacio svu vodu. čak i miniju kada naliješ pun hladnjak vode on kada dostigne radnu temperaturu i nekoliko kilometara izbacuje višak vode na pravu razinu.

neverujem da si za tako kratko vreme rada motora uništio glavu. pucanje glave kod minija nepuca tek tako. ja sam je bezbroj puta pregrejao zbog gluposti, čak i na turbo A motoru i nikada imao problema sa njom. čak ni nakon preko 350.000km.

iz 998 motora ne možeš bušiti 1300. to je potpuno drukčiji blok :-(

aca grunf

  • Guest
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #4 on: August 20, 2009, 09:36:28 AM »
ljudi nemojte da se zavaravati da zbog izvadjenog termostata odlaze dva cilindra,to nema veze ...
dva cilindra odlaze 90posto zbog zakrivljene i zbog necega poremecene radilice... :ded:

Offline Vladimir

  • Aktivan
  • Posts: 4.512
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #5 on: August 20, 2009, 09:42:36 AM »
ja sam mom miniju na nagovor majstora prleta skinuo termosta u letnjem periodu
to mi je on savetovao i rekao mi je da ga vratim  u septembru ili oktobru pred zimsku sezonu!!!!!!!!!!!!!
"It's simple and amazing car" - Paddy Hopkirk

aca grunf

  • Guest
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #6 on: August 20, 2009, 09:47:14 AM »
ludi kada rasturate minijev motor,ili od netra,moja topla preporuka je da radilicu obavezno odnesete negde ,de se moze,ili rade balansiranje radilice,da se proveri... :srce: :hid_crazy: :thinking:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #7 on: August 20, 2009, 10:43:55 AM »
aca je sve rekao!
termost..... ni za živu glavu ne bez njega. treba nači uzrok grejanja. o tome smo več pisali na forumu.
na istoku doktoru uklanjaju uzrok bolesti a na zapadu se bave sa uklanjanjem posledica bolesti.
to znači ne izbacujte termostat, nego treba nači uzrok zašto se motor greje!!!!!!!!!!!


Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #8 on: August 20, 2009, 10:45:57 AM »
ovako moja iskustva....
mini mi se nekada grejao kao nenormalan i to zato sto je kada se ugreje do N izbacivao vidu na crevu ispod cepa kao nenormalan.....sve dok nisam promeni cep i stavio sa slabijim federom i pritiskom....kod nas su se kupovali pitaj boga koji termostati i na kojoj temperaturi otvaraju ako su original ili su kupovani za zastavu,sada nikada ne vadim termostat leti i sve je ok,autio se ugreje u guzvi,ali cim malo idem brzinom od 60-tak u cetvtoj na ravnom ili nizbrdici ohladi se i sve je ok.skoro sam kupio termostat za 74 stepena onaj kao za toplije krajeve,kada ga budem stavio reci cu kako se ponasa auto...

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #9 on: August 20, 2009, 10:53:22 AM »
kod mene je pre polaska u GB bio problem, da mi je motor čak nekoliko puta zakuvao. u šoku šta se moglo desiti našao sam grešku. feder na poklopcu je bio olabavio i voda, para je polako izlazila napolje, sve dok je nije bilo premalo i auto zakuvao.
promenio sa originalnim poklopcem. dogodilo se mi je da je guma bila več toliko stara, da je jedan deo odpao. naravno nije dihtovalo i auto ponovo izgubio previše vode, te zakuvao :-(

sa pravim i novim poklopcem za minija ponovo je sve ok.

aca grunf

  • Guest
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #10 on: August 20, 2009, 11:02:01 AM »
najveci uzrok svih problema je obicno rsdilica zbog cekic majstora,zato je i zamena lamele uvek bila skoro najskuplja popravka na mini motoru,jer sama buduca ispravnost motora je zavisila od radilice i cekic majstora...ranije sam se namenjao radilica zbog zakrivljenosti i debalansa...
za pregrevanje motora obicno treba poceti od goriva,palenja,cistoce vodenog prostora,tecnosti za hladjenje... :ded:

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #11 on: August 20, 2009, 11:06:35 AM »
rece neki decko na minijadi da kad su sipali benzin kod nas poceli auti da im se pregrevaju... nesto vezano za oktansku vrednost... neko malo pojasni ovo?
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline Vladimir

  • Aktivan
  • Posts: 4.512
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #12 on: August 20, 2009, 11:17:53 AM »
rece neki decko na minijadi da kad su sipali benzin kod nas poceli auti da im se pregrevaju... nesto vezano za oktansku vrednost... neko malo pojasni ovo?


zato ugradi te plin i  :vozimo:
"It's simple and amazing car" - Paddy Hopkirk

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #13 on: August 20, 2009, 11:34:05 AM »
e to jeste...na plinu se ne greje ni malo,cak sta vise,temperatura ne prelazi 75 stepeni

Offline Brutalac

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 811
Odg: Posledice na motoru bez termostata???????
« Reply #14 on: August 20, 2009, 13:22:48 PM »
Bitne stvari za pravu radnu temperaturu...

Protocnost vode kroz sistem, pravi hladnjak (ovisno o motoru ako je nabrijan), VELICINA remenice na vodenoj pumpi i pumpa sama, noviji motori imaju distance na ventilatoru da ventilator bude blizi hladnjaku, pravi i ispravan cep na hladnjaku vode (998-13 psi, 1275-15 psi), drzanje pritiska u sistemu hladjenja (ne smije nigdje pustati), ispravan termostat (74, 82, 88 C ovisno o podneblju)

Ako se termostat izvadi (vidio sam to JAKO puno puta) voda se ne zadrzava dovoljno dugo oko prva dva cilindra i ne uspjevaju zadrzati radnu temperaturu i ostaju podhladjeni...treci i cetvrti se pocinju pregrijavati...neko vrijeme ce drzati ali ce se sa vremenom spaliti dihtung zbog piganja same glave! U slucaju VADJENA termostata treba staviti   http://www.minispares.com/Product.aspx?ty=pb&pid=36446&title=THERMOSTAT%20BLANKING%20SLEEV...

Nadam se da smo ustanovili da vadjenje termostata NIJE dobro!
Rijesavanje pregrijavanja vadnjem termostata je samo privremeno rijesenje i zaobilazenje pravog problema...