Author Topic: Nece da upali!  (Read 7418 times)

deki

  • Guest
Nece da upali!
« on: February 24, 2009, 20:20:39 PM »
  Ja sam od skoro na forumu.Vec sam se predstavio sa belim minijem koji je za sredjivanje.Odlucio sam da ga sam rasturim u
  delove i da ga spremim limaru za njegove radove.Imam problem: Mini nije paljen 3 godine,kad sam ga uzeo struju je imao,kupio sam novi akumulator,svecice.Motor nije bio zapekao.Probao sam da ga upalim,vergla ali nece da upali.
   Koliko sam po secanju mogao da proverim neke stvari za koje sam znao, video sam da li ima ulja u karburatoru,bilo je.
   Bacao je varnice na svakoj svecici,ali su bile retke i slabe,na 1.sek. jedna varnica.I tako sam probavao dok se novi akumulator nije istrosio,pa sam ga napunio i jos jednom nista
   U medjuvremenu sam se video sa jednim majstorom koji radi automehaniku na dr.kolima i rekao mi je da se ne mucim,da
nece upaliti jer su verovatno zaribali ventili od dugog stajanja.Rekao je da pokusam da ga poslepam dr.autom.
   Nisam to uradio jer nisam imao kocnice na njemu,a i letva volana zeza!
   Posle svega toga sam odlucio da ga rasklopim i spremim za limarijske radove i farbanje a da kasnije vidim sta cu sa motorom.Motor je skinut sa prednjom sasijom i stoji na njoj.Sad pitam vas za misljenje: da  li moze da se pokusa sa paljenjem,ima li nesto na sta treba obratiti paznju pa mozda i upali ili je onaj majstor bio u pravu,te ga treba otvoriti i srediti???
 




Offline Brutalac

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 811
Odg: Nece da upali!
« Reply #1 on: February 24, 2009, 23:59:32 PM »
Pises da si imao samo struje ali nisi rekao dal si provjerio benzin...mozda ti je fergazer zastopan... :thinking:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Nece da upali!
« Reply #2 on: February 25, 2009, 09:00:42 AM »
teško verujem da su ventili zaribali zbog stajanja.... ali sve je moguče. skini mu poklopac za ulje, okreči motor i videt češ dali se ventili i klackalice miču. ako je sve ok onda prvo proveri karborator kao što je več Brutalac rekao. očisti mu mali rezervarič u kojem je verovatno smeča i pitanje kako se radi plovak.
2. ako si siguran da mu je iskra na svim svečicama OK, onda pogledaj kako je naštelovano paljenje itd. to znači pregledaj elektriku.
3. ako još ne proradi pogledaj kakav pritisak ti daje pumpa za benzin. možeš skinuti filter i sipati malo benzina direktno u karburator i pokušati upaliti

probaj sve to i javi se.

i normalno svaki put potegni čok!!! nije to injection auto gde brine za detalje elektronika ;-)

deki

  • Guest
Odg: Nece da upali!
« Reply #3 on: February 25, 2009, 18:59:34 PM »
Hvala na savetima,pokusacu pa se cujemo!

Offline nebkv

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.083
Odg: Nece da upali!
« Reply #4 on: February 26, 2009, 10:15:33 AM »
Kada sam palio nakon dve godine motor na Austinu imao sam slican problem.Sve je pre paljenja bilo na mestu,sem razvodnika koji je bio izvadjen.Prijatelj koji je mehanicar palio ga je sat vremena,i ja sam par sati pre njega.Kada je slozio kablove,i podesio paljenje,i dalje je samo verglao.Sistemom eliminacije otkrili smo dve neispravne svecice,ali opet nije hteo.malo smo "utegli" platine,ali opet nista.Tek kada smo zamenili kondenzator motor je upalio :)

deki

  • Guest
Odg: Nece da upali!
« Reply #5 on: February 26, 2009, 20:02:47 PM »
Hvala! Provericu i taj kondenzator ma sta god da je to!Pitacu elektricara!!!Pozdrav!

mister x

  • Guest
Odg: Nece da upali!
« Reply #6 on: February 27, 2009, 00:59:55 AM »
sistem je sledeci
obavezno pogledaj grafit u sredini  razvodne kape mozda je polomljen kapu  ocisti unutra ona cetiri kontakta zna se nakupiti od varnicenja nekog djubreta
zatim skini razvodnu ruku i ocisti finom vodenom smirglom kontakt
platine skini ocisti i vrati ih nazad ,na sledeci nacin
ubaci auto u 4 brzinu i lagano na cimanje doteraj  na breg prvi ili cetvrti klipi spijunom podesi platinu na 0.40
vrati razvodnu kapu uzmi kljuc 11 i popusti razvodnik da mozes malo da ga dostelas levo desno ako treba
onda obavezno proveri raspored kablova oni idu u raspored prvi treci cetvrti drugi na levo
skini prvu i cetvrtu svecicu ,pa kad ga budes cimao u brzini da podesis platine klip mora da ti bude u gornjoj mrtvoj tacki ,sto znaci ako auto gurnes napred ili nazad klip ide dole
moze se desiti da nije dobro uzupcen razvodnik pa da te zeza raspored
kad to uradis
skini filter sa karburatora i sa leve strane karburatora imas lonce ,tu stoji plovak ,
odvij tri srafa i produvaj taj poklopac a mozes ga malo osveziti u benzinu
bitno je kad duvas i plovak pomeris rukom da zatvara protok vazduha
obavezno pre vracanja poklopca u to lonce sipaj benzin
zatvori lonce i mozes vratiti filter
povuci saug i pali
po potrebi ako zeza mozes probati pomerati razvodnik malo levo ili desno
ako upali i posle pola minuta se ugasi ,znaci da ti pumpa ne vuce gorivo
ako nastavi da radi nekih par minuta sve je ok
ako se i dalje desava da nece upaliti obavezno promeni kablove
jednom sam u sloveniji pomogao jednom amerikancu koji je stao na pumpi jer auto nije hteo upaliti
sve smo prekontrolisali i sve je bilo u redu ,onda sam promenio kablove i auto je upalio na pola kljuca
ako i posle toga nece da upali moze da se desi da platina ima kontakt na masi
da je ispala ona plastika gore sto je leziste i drzac za feder
sistem je jako jednostavan i nema razloga da nece upaliti
gledam ovaj tvoj motor,ako ga nisi radio skini sa karburatora ono crevo sto ide sa iberlaufa i zacepi tu rupu na karburatoru daa nevuce fals vazduh i ako ga palis bez filtera probaj da pokrijes delimicno rukom otvor karburatora,ali ne previse
izbacis ga iz brzine i povuces saug iobavezno daj kontakt  onda ga verglas safcigerom direktno na automatu spajajuci one dve matice ma upalice videces
kad upali razvodnik lagano okreni levo i desno i kada osetis po zvuku da motor  najveselije radi ,u tom polozaju ga zategni
srecno
« Last Edit: February 27, 2009, 20:36:48 PM by mister x »

deki

  • Guest
Odg: Nece da upali!
« Reply #7 on: February 27, 2009, 19:33:32 PM »
     Hvala MX.na detaljnom objasnjenju i za peskarenje i za paljenje!!Ovajvikend ne idem u Zrenjanin ,tamo je Mini.Icu sledeci,pa cu probati kako si mi rekao.Brate,ako upalim ima da ti kupim pice!!! Pozdrav!!!!!

Offline Sinisa

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.663
Odg: Nece da upali!
« Reply #8 on: February 27, 2009, 20:19:23 PM »
Nemoj da brines, pali 100 %. Uvek bude neka sitnica u pitanju.