Author Topic: gubi vodu  (Read 19341 times)

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
gubi vodu
« on: August 23, 2008, 17:18:59 PM »
ajmo sad, braco minijevci...
auto mi trosi vodu ko blesav - sipam pola litre svaki / svaki drugi dan.
ne cujem da sisti, ne vidim da kaplje.

ako nije

-busan hladnjak (sipao u njega 3-4 razlicita sranja za zacepljavanje - ne odjendom, naravno)
-na cepu (zalepio kesu preko njega i nije se nista kondenzovalo)
-na spojevima creva (proverio sve sem nedostupnog donjeg creva hladnjaka i zaptio hi-temp silikonom)
-mali hladnjak i oko njega (ne curi unutra, zatvorio dovod vode u m.h.)

onda moze da bude: busno crevo ili dihtung glave?

kako se manifestuje/proverava ovo drugo?


Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: gubi vodu
« Reply #1 on: August 23, 2008, 17:32:20 PM »
jel imas detonacije npr kad ides i pustis gas?  pogledaj i ono malo crevo sto spaja glavu i vodenu pumpu. dotegni sve selne koje mozes

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: gubi vodu
« Reply #2 on: August 23, 2008, 17:42:31 PM »
jel imas detonacije npr kad ides i pustis gas?  pogledaj i ono malo crevo sto spaja glavu i vodenu pumpu. dotegni sve selne koje mozes

nema detonacija (bude cim, ali to je oduvek). dotegnuo sve selne osim onih na donjem crevu... jebemliga, donji kraj hladnjaka...

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: gubi vodu
« Reply #3 on: August 23, 2008, 21:19:56 PM »
skini svecice i vidi jesu bele (deo koji ide u glavu), ako su bele to je kamenac i znaj da je ili kriva glava(mozda i pukla) ili dihtung odradio svoje... za sad mi nista drugo ne pada na pamet...


pitacu caleta kad dodje iz sela veceras

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: gubi vodu
« Reply #4 on: August 23, 2008, 23:27:12 PM »
skini svecice i vidi jesu bele (deo koji ide u glavu), ako su bele to je kamenac i znaj da je ili kriva glava(mozda i pukla) ili dihtung odradio svoje... za sad mi nista drugo ne pada na pamet...


pitacu caleta kad dodje iz sela veceras

hehe, mislim da to nece pomoci iz bar dva razloga:
1) svecice su redovno masne jer motor baca ulje
2) sipam samo destilovanu, pa ne moze da bude kamenca

ali pogledacu sigurno sutra ujutru.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: gubi vodu
« Reply #5 on: August 24, 2008, 20:02:09 PM »
pogledao svecice i - sve su bele !  :blink:

hmmm... da li je to bas kamenac, ili nesto drugo (naslage pepela, prema http://www.v6z24.com/mods/howto/images/plugs/plugs19.jpg)?

uh, ne zvuci dobro..  :thinking:


Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: gubi vodu
« Reply #6 on: August 24, 2008, 20:26:59 PM »
kamenac... nadaj se da je samo dihtung glave i moli se da nije pukla glava... mora da se skine i da se vidi sta je otislo... nesto od ta 2 100%

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: gubi vodu
« Reply #7 on: August 24, 2008, 22:25:50 PM »
proveri ulje u motoru, zapravo..... otvori češ za ulje na poklopcu od motora. pogledaj dali ima belih naslaga? dali se voda meša sa uljem. ako ne, onda teško da je dihtung. mada...... meni se več desilo, da je puko dihtung tako da mi je vodu vuklo u cilindar i to toliko jako, da mi je kroz auspuh išla para.
može biti i vodna pumpa. ta netreba nonstop sureti. može samo ponekada ili na samo točno određenoj poziciji. redovito gledaj dali imaš vodu ispod motora i ne samo u hladnjaku. pali motor i gledaj dali ti curi voda iz pumpe. ponekada trebaš sačekati koji minut.... a ponekada ti voda curi samo dok auto stoji... nema pravila sve dok do kraja ne procuri.

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: gubi vodu
« Reply #8 on: August 25, 2008, 01:29:18 AM »
kad su bile bele svecice u par navrata uvek je bio dihtung ili glava... ako hoces drugu vodenu pumpu, imam ja polovnu pa cu ti dati da probas... nije problem      ili vidi sa rashom sta ce on da ti kaze

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: gubi vodu
« Reply #9 on: August 25, 2008, 10:53:46 AM »
jeste pumpa! jutros sam posle krace voznje pogledao i vidi se kako curi spreda, iz spoja sa blokom motora.

ne znam kako nisam ranije primetio...  :fgh:

dobro, onda je dijagnoza gotova. sad sledi terapija.

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: gubi vodu
« Reply #10 on: August 25, 2008, 11:00:08 AM »
neznam koji motor imaš u miniju ali svakako pokušaj da montiraš noviju pumpu, koji ima veče- dublje propelera. ima veču cirkulaciju i lepše ladi.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: gubi vodu
« Reply #11 on: August 25, 2008, 11:07:21 AM »
motor je 850 ('76)

da, to je i meni odmah palo na pamet. mislim da ih cak ima i ovde negde na lageru (valjda je Nesa nesto spominjao Fefeu, a propos "high-capacity" pumpe.  :wink:

hvala svima, mozda ce jos nekom pomoci ko bude imao slicne probleme...

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: gubi vodu
« Reply #12 on: August 25, 2008, 11:10:13 AM »
da, to je prava pumpa- "high-capacity"
gledaj da ima isto i "bajpas" za cev koja dođe iz pumpe na glavu. obično samo te i prodaju, ali za svaki slučaj proveri.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: gubi vodu
« Reply #13 on: September 10, 2008, 19:56:32 PM »
bila je pumpa!  :good:

evo posle zamene, vec 5 dana ne gubi vodu (mada se greje, ali ne i pregreva)

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: gubi vodu
« Reply #14 on: September 10, 2008, 20:36:09 PM »
kao sto sam rekao i fefeu imas sraf pozadi na motoru za kljuc 18 iznad pomocnog cilindra kvacila, odvrni ga i ocisti kanal za vodu, tu se natalozi djubreta bash dosta... igoru je kuvao auto svaki dan maltene dok nije to ocistio...