Author Topic: štelanje ventila  (Read 3932 times)

Offline tarikbaa

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 15
štelanje ventila
« on: July 11, 2013, 13:36:37 PM »
pozdrav svima!

htio bih da naštelujem ventile na svom miniju mk3 850 ccm, pa me zanima na koliko se mm dotežu i je li ima neka caka pri štelovanju? koji su ventili po brojevima ulazni a koji izlazni, koliko se dotežu ulazni a koliko izlazni? motor je stari ali dobar samo hocu malo da nastelujem i to je to...
našao sam na netu da prvi ventil kreće od hladnjaka;
da se svi tipovi dotežu na 0,30 mm, da ide ono logikom 1 spušten dotežeš 8, 2 spušten dotežeš 7,3-6, 4-5, 5-4, 6-3, 7-2, 8-1;

ali htio bih da čujem Vaše mišljenje i to primjenim jer na netu svi nešto različito pišu!

hvala

aca grunf

  • Guest
Odg: štelanje ventila
« Reply #1 on: July 11, 2013, 17:25:44 PM »
pozzz
po ovome sto si napisao vidim da nemas iskustva sa klackalicom,zato se potrudi i na forumu imas link za skidanje haynes-a,pa se baci malo u nauku,jer sa ovom tvojom semom stelovanja necas uraditi potrebno...

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: štelanje ventila
« Reply #2 on: August 07, 2013, 19:13:01 PM »
prosto je. najblizi cilindar hladnjaku je prvi. vrtis prednji tocak u napred i treba da namestis da cetvrti cilindar kveruje (to znaci da treba da gura jedan ventil na gore do gornje granice i pre nego sto drugi ventil krene na dole, tu ga ostavis - da budu jednaki) i tada stelujes prvi, pa onda vrtis drugi, kad namestis da kveruje, stelujes treci pa vrtis prvi pa stelujes cetvrti i na kraju vrtis treci i kad namestis da kveruje, ustelujes i drugi cilindar.


mene je cale tako naucio od pamtiveka, znam da ima po haynes-u nesto jedan izduvni pa onda neki usisni... sa tim nisam upoznat :)
« Last Edit: August 07, 2013, 19:16:34 PM by BaneBRE »

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: štelanje ventila
« Reply #3 on: October 24, 2013, 21:59:38 PM »
jedan i drugi opisani način štelovanja ventila je OK.
ako ima sumnje može da se našteluju provom metodom i provere drugom metodom. rezultat bi trebao biti isti. ako nije, onda je bila neka greška u procesu.
tako se najbolje naučimo i dobijemo samopouzdanje a i razumevanje rada ventila.
PS: i javi koja ti najviše odgovara.