Author Topic: letva volana  (Read 7576 times)

Marko90

  • Guest
letva volana
« on: January 24, 2013, 22:31:11 PM »
Ljudi jel neko imao slican problem sa letvom volana, naime problem je sledeci, pored lupkanja prilikom motanja i buke u lezajevima koji su ocigledno otisli, kada smotam pun levi, nema ogranicenja prilikom motanja, znaci mogu da smotam malte ne da izlomim kinetike, dok u desno kada motam sve normalno, zaustavi se...da napomenem, kada smotam pun desni ne preskace uopste koliko kod da se osilio o volan...nema mi nikakve logike jer koliko znam kod nje zubi na letvi to ogranicavaju...onda ispada da letva ima visak zuba  :laughing:

r_dalibor

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #1 on: January 25, 2013, 00:22:22 AM »
Pa našteluj krajeve spona da bude na sredini.

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #2 on: January 25, 2013, 00:56:27 AM »
vidis, moze biti i do toga, pogledacu, mada nisam ih ni dirao, kako su bili namesteni tako su i sada....

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #3 on: January 25, 2013, 00:59:28 AM »
jedino sto sam skidao je polusasija, glavcine i kompletno vesanje sam popravljao, letvu nisam ni pipnuo, samo desnu sponu zamenio ali sam je namestio kako je bila i stara...ovaj problem nisam primetio sve do sada...moguce da je bio prisutan i ranije...pogledacu da li su na istom rastojanju spone

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: letva volana
« Reply #4 on: January 25, 2013, 06:15:52 AM »
mislim mare da ti ne gine vadjenje letve i zamena,meni se desilo da je nazovi "pukla "letva,tj volan se ponasao kao da su svi zupci popucali na letvi i hvatao svaki peti zub,i kada sam motao u jednu stranu moglo je i doci do pomeranja tockova a u drugu sam morao da pomeram volan po uglovima da bi uhvatio,sreca pa mi je do kuce skoro sve pravo,jedva sam se nekako dovukao ziv...nadam se da nije to,ali... :bullshit:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: letva volana
« Reply #5 on: January 25, 2013, 10:02:09 AM »
iskreno rečeno nisam baš najbolje razumeo problem.
ali ovako,.... kad centriram.... onda uvek počnem tako, da volanom idem max i levo i onda u desno. onda nađem sredinu i tek tada počinjem da zatežem ili otežem spone. kad je završeno onda kada motam volan u krajnu levu ili desnu uvek mi ide u oba pravza jednoko što se tiče okretanja volana.
teško mi je to opisati ali nadam se da če se razumeti?  :thinking:

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #6 on: January 25, 2013, 10:07:55 AM »
da, razumem, pogledacu prvo da li to pravi problem, ako nisu spone onda ne gine druga letva  :wink: mada, mislim da je mnogo jednostavnije i preciznije da oteram auto gde rade optiku...ipak ne moze nista biti preciznije od kompjutera  :wink: Hvala na pomoci!!! javljam sta sam uradio

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: letva volana
« Reply #7 on: January 25, 2013, 10:15:10 AM »
ovako..... skini obe spone. odšarafi ih iz letve. nakon toga ide sa obe spone jednaki broj zavrtljaja u letvu. npr. na svakoj strani po 12 puta. onda uzmi kanap u ruke i podesi zadnju gumu i poravnaj sa pravim gumama. onda ti ja najbolje skinuti volan i staviti ga na sredinu. onda proveriš dali ti ide uvolan u svaku stranu jednako što se tiče okretanja.
nakon toga vozi na optiku ili podesiš sam. ali neverujem da ima optika 12" za tvoj offset gume... ali probaj.

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #8 on: January 25, 2013, 10:35:34 AM »
pa tako sam i mislio prvo da uradim....nadam se da je samo do podesavanja...ovo sto lupka to znam sta je, treba ona caura da se promeni, a to nije tako alarmantno da sad moram letvu skidati, ali ovo za motanje mi bas smeta...inace, ima optika za 12, ja sam plavog nosio....

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: letva volana
« Reply #9 on: January 25, 2013, 11:13:20 AM »
ako lupka.... neznači da je samo čaura. može da ima lufta i u zglobovima. ..... hoče to da se desi. ja sam prošle godine nabavimo više od 7 letvi.... i upravo ove nedelje zamenio još jednu.
možda je vreme da probaš kratku letvu 2,2? super je za krivine, nema više motanja ruku  :wink:
optika za 12" ima.... ali verovatno tvorničke uske 12". ti ipak imaš šire i drukčiji ofset ako se nevaram?

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #10 on: January 25, 2013, 14:42:27 PM »
ne, na crvenom su standardne 12 felne od 4.5J 145/70/12 gume...Trenutno nemam nesto mnogo vremena sada da bih se zanimao oko letve, pogledacu to sve kad mi prodje ispitni rok  :laughing:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: letva volana
« Reply #11 on: January 25, 2013, 14:53:31 PM »
samo hrabro i sretno. kod izpita naravno ;-)

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #12 on: January 26, 2013, 16:20:13 PM »
samo hrabro i sretno. kod izpita naravno ;-)
Hvala!!!

Marko90

  • Guest
Odg: letva volana
« Reply #13 on: January 26, 2013, 16:21:38 PM »
Ruzicu, izgleda da imas pravo, danas sam bacio pogled i video da je spona na levom tocku vise zasrafljena od desne....onda je verovatno i ranije imao taj prob samo nisam ni primetio....gledacu to da podesim kad se nadje vremena...