Author Topic: oko letve volana  (Read 3802 times)

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
oko letve volana
« on: July 01, 2010, 12:09:28 PM »
pitanje za sve ucene ljude na forumu...
u desnoj strani letve volana,postoji jedan kao semering tj prsten koji obezbedjuje da letva ne seta transferzalno,nego samo aksijalno,e sada taj deo nema sanse da se nadje,a koliko se secam neko je govorio na forumu da moze da se napravi tj pravio je taj prsten od teflona ili neke tvrde plastike,pa me interesuje kolike su mere tj koliki je precnik letve i koliki je unutrasnji precnik kucista letve...posto u puzu letve nemam luft,a nemam je ni u sponama,vec samo na tom delu,sada to ne utice mnogo na trap,koliko mi je majstor jedan rekao,ali voleo bi da i to sve bude 100% ispravno...

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: oko letve volana
« Reply #1 on: July 02, 2010, 11:12:58 AM »
prsten za kojeg pitaš nemože nigde da se kupi, jer bi bio prejeftin u uspoređenju nove letve koje prodaju za manje od 80€.
prsten možeš i sam da napraviš. svako ko radi na obradi znače koju specifikaciju plastike je potrebna za ta opterečenja. i koje bi trebale biti tolerancije za izradu.
samo pazi, da napraviš unutra i kanale za mazanje inače ti volan zablokira (govorim iz izkustva).


Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: oko letve volana
« Reply #2 on: July 02, 2010, 20:22:39 PM »
ma grego nije frka za to..nego koje su mere za taj deo....spoljni i unutrasnji precnik...ovo ostalo sve znam....

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: oko letve volana
« Reply #3 on: July 02, 2010, 22:15:36 PM »
Nikola,teško da će ti iko dati meru,jer verovatno ne postoji. Jer kad se pravi kao pojedinačan primerak,radi se proizvoljno. Prvi pokušaj ide ovako: izmeriš prečnik kućišta letve,od toga oduzmeš prečnik zupčaste letve,podeliš sa 2 i dobio si debljinu zida čaure. E,sad...odeš kod strugara da ti napravi tu čauru (od teflona) sa tolerancijom H7 spolja,a unutra da skine 0.2mm (cenim da ce da se skupi za 0.1 kad je ugradiš). Obavezno neka ureže i zavojnicu za podmazivanje(ni slucajno prav kanal). Trebalo bi da uspe iz cuga,pa zapiši dimenzije da znamo... Ako bude tesno(mora da ulazi tesno,ali ne da steže letvu) odustani od ugradnje i ako nemaš podesivi rajber(razvrtač) namotaj šmirglu na neku gedoru ili slično pa proširi,pa probaj,pa proširi,pa probaj...

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: oko letve volana
« Reply #4 on: July 02, 2010, 22:34:56 PM »
ma grego nije frka za to..nego koje su mere za taj deo....spoljni i unutrasnji precnik...ovo ostalo sve znam....

evo Miroslav je dao odgovor. meni je dosta teško da pišem tehničke stvari na sprskom... ali evo naučio sam reč prečnik itd....
mera nemam jer sam ja to radio pre...... 15 godina. ali neče biti problem ako koristiš šubler.... pa makar otišao sa letvom u ruci do majstora na strugu.