Author Topic: Mini za Alan Forda!  (Read 9481 times)

Offline Alan Ford

  • Novajlija
  • Posts: 8
Mini za Alan Forda!
« on: July 06, 2014, 15:49:28 PM »
Moje ime je Milos i pijem vino vec 15-tak godina...

Uh cekaj, ovo nije grupa za odvikavanje...

Anyway, moje ime je svakako Milos... Mini jos uvek nemam, ali imam pristojnu kolekciju Alan Forda :)

Malo ozbiljnije...ovde sam sa vama vec skoro godinu dana, a sad sam i skupio hrabrost da se javim - i inace spadam u grupu ljudi koji vise vole da slusaju nego pricaju...razlog pisanja dakako Mini...mali auto, a velika zelja!

E sad...pokusacu da objasnim na koju stranu razmisljam, kakva mi je ideja, zelja, pa da vam olaksam savetovanje...sustina je u tome da cu najverovatnije trebati i licnu, realnu pomoc nekog od vas...mozda za restauraciju, mozda za kupovinu, mozda za poneki obican savet, a mozda za sve...moguce da ce biti delimicno i nabacano, ali cete svakako razumeti sta se zeli reci.

Ja cu biti potpuno otvoren i iskren, jer verujem da jedino tako i mogu dobiti pravu pomoc...jedno od prvih "priznanja", jeste cinjenica da se ja uopste ne razumem u automobile...s obzirom da imam solidan vozacki staz, znam bukvalno osnovne stvari, ali nista dalje od toga...ni kao decak se nisam nikad interesovao za automobile, nego sam uvek davao prednost stripovima, loptama i devojcicama - tim redosledom.

Zelja... Nemam jos uvek neki konkretan model koji zelim da imam...tu sam zaista otvoren da sve saslusam...s obzirom da volim da vozim, kao i da se ne bojim da prevalim gomilu kilometara u kratkom vremenskom periodu, mislim da bih voleo da to bude jaci motor. Voleo bih i da autic bude u stanju da me prebaci do Portugala, Amsterdama, Istanbula...voleo bih i da ga mogu koristiti u svakodnevnoj voznji, sto predpostavljam da samo znaci da bi trebao biti dotegnut valjano.
Kako za model, tako i za samo godiste ne postoji neka konkretna zelja...zavisice naravno od ponude iz oglasa, ali i od vasih predloga i saveta za odredjene modele...

Ako bih pokusao da postavim neku dilemu ili pitanje za sam pocetak, onda bi to mozda bilo upravo:

ODAKLE POCETI?

1. Da li je bolje pronaci nesto sto bi bilo samo baza (recimo skoljku), pa nadogradjivati?
2. Da li cekati nekog od vas da pocne da "kipi" u garazi od broja Minija na jednom mestu?

I za kraj jos nesto...kao sto rekoh, nisam upoznat sa "unutrasnjim organima", kako krupnim tako i onim sitnijim i ne mogu reci da mi je mnooogo znacajno da svaki sraf bude originalan...daleko od toga da zelim bilo kakve gluposti, ludosti i slicno, samo eto mozda i to kao pitanje - koliko je uopste moguce sklopiti sve u originalu i sa koliko nistica se pise "original", kako u nivcu, tako i u vremenu?

Bice verujem prilike da se dopunim i objasnim, kad krenu prvi saveti, a za sada toliko...

Puno hvala unapred na svemu!

r_dalibor

  • Guest
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #1 on: July 07, 2014, 09:25:41 AM »
Dobro nam došao Miloše,
 Na dobrom si putu da postaneš pravi član minikluba i da se družiš sa dobrim ljudima. Lepo je i da si bio iskren prema nama, jer jedino tako možemo i da ti pomognemo.
  Kao prvo potrebna je velika želja da poseduješ minija. Druga veoma važna stvar je znanje! To znaći da treba puno toga da pročitaš kako nebi pravio greške i odredio svoj ukuz i želju šta bi volio da imaš.
  Mini je velika prevara. Uopšte nije jeftina igračka. Dobar mini je teško kupiti ispod 3000 eura i pri tome uvek može da krije neke mane. Ako kupiš jeftinog minija, na kraju će te izaći sređivanje preko 5000 eura najmanje. Mnogi su ušli u tu priču i stali rasturivši auto.
  Dakle čitaj rubrike na forumu i iskustva članova. Naući sve o miniju, pa se onda dobro raspitaj i tek onda odlući da kupiš neki minić.
  Naravno uvek imaš naš forum za razna pitanja i savete.

 Pozdrav,
Dalibor         :mks:

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #2 on: July 07, 2014, 10:56:28 AM »
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline Dušan Stankov

  • Aktivan
  • Posts: 440
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #3 on: July 07, 2014, 11:35:13 AM »
Samo se posle malo obesiš  :hid_crazy:
Blue Transformer

Divac

  • Guest
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #4 on: July 07, 2014, 11:48:54 AM »
Dobro došao!
Kada kupiš minija, onda i na njega preneseš ljubav prema Alan Fordu:





http://www.miniclubzagreb.hr/forum/viewtopic.php?t=2476

Offline Alan Ford

  • Novajlija
  • Posts: 8
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #5 on: July 07, 2014, 15:04:19 PM »

@ Dalibore

Hvala za pocetak! Za cifru sam delimicno svestan i zaista ne ocekujem da imam minija po zelji za 1500€...ako dobro citam tvoje pisanje, tvoj predlog je kupovina vec dobro sredjenog auta!?
Sto se tice znanja...moguce da ce vremenom i doci, ali zaista moram biti iskren i reci da nisam siguran da me sve konkretno i zanima...procitao sam u poslednjih godinu dana dosta tema na forumu i svakako su znacile...moje najvece zanimanje kada su u pitanju tockovi se zaustavlja na Tour de Francu i ipak moram reci da zaista nemam i nikada nisam imao osecaj prema automobilu kao prema ljubimcu... Minija jako zelim i sigurno cu ga odlicno "tretirati", ali suvo tehnicko znanje mi nije interesovanje. Uz ogradu da ce vremenom mozda i doci, zbog specificnosti samog automobila, koji ipak zelim da imam decenijski, a ne modno na par sezona...

@ Amane

Moze biti da i to spada u moje neznanje, ali 2000. nije godina koju bih smestio u "stara vremena" (cak ni blizu)... U svakom slucaju hvala na predlogu i nadam se buducim predlozima.

@ Divac

Odlicno...tako nesto i zamisljam (ne alanfordovski), sa detaljima, sitnicama...
« Last Edit: July 07, 2014, 15:07:34 PM by Alan Ford »

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #6 on: July 07, 2014, 15:12:19 PM »
@ Amane

Moze biti da i to spada u moje neznanje, ali 2000. nije godina koju bih smestio u "stara vremena" (cak ni blizu)... U svakom slucaju hvala na predlogu i nadam se buducim predlozima.

godina nije, tehnologija proizvodnje nije ali automobil jeste kao i izgled.

ovo bi trebalo da bude to sto trazis:

http://www.kupujemprodajem.com/Mini-Moris-1000-SPECIJAL-1979--13449341-oglas.htm?filter_id=187336
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline Alan Ford

  • Novajlija
  • Posts: 8
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #7 on: July 07, 2014, 15:26:40 PM »
Video sam da je neko taj auto stavio ovde medju oglase uz komentar "steta sto propada." Da li to znaci da Mini klub Srbije "poznaje" taj auto?

Koje su to njegove pozitivne strane? Sta tu eventualno moze biti problem?

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #8 on: July 07, 2014, 15:33:14 PM »

rekao si da si citao teme u zadnjih godinu dana, znaci da znas sve sta moze da muci auto.
pitaj nekog da ide sa tobom ko se razume, sedi u kola, pogledaj ako ti se dopada kupuj.

mozemo sad pricati na 5 strana sta sve moze da bude, ali najlakse je otici i uveriti se. ukoliko je auto takav kako pise u oglasima, vredi svaki dinar.
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline Alan Ford

  • Novajlija
  • Posts: 8
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #9 on: July 07, 2014, 16:07:36 PM »
Amane...hvala na direktnosti, ali... Da li mislis u odnosu na moje gore napisano da taj Mini odgovara? Ako da, zasto?

Kao sto je Dalibor napisao - treba izbeci gresku tj valja doci do saznanja sta je to sto bi odgovaralo mom ukusu i zelji, a ovu temu sam i  otvorio sa namerom da uz pomoc vas dodjem do tih zakljucaka...

P.S. Kako se vecina (svi!?) clanova foruma razume u materiju, dobar deo komentara na Minije u oglasima, nakon postavljanja fotografije ili samog oglasa, jeste prosta i vecinom se samo kroz podsmeh provuce...sto je dakako i logicno, jer je vecini jasno o cemu se radi...ipak, kao neko ko priznaje da nema potrebnog znanja, isto je tako logicno i da "ne vidim" razliku izmedju ova dva oglasa:

http://www.kupujemprodajem.com/Mini-Moris-1000-SPECIJAL-1979--13449341-oglas.htm?filter_id=187336

http://www.polovniautomobili.com/oglas4499608/mini_1300/

...ali da me nije stid da pitam...

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #10 on: July 12, 2014, 13:26:09 PM »
pozdrav majstore.
za minija ti vazi pravilo ako uzmes kajaces se,a ako ne uzmes kajaces se.....
jedino ako uzmes nekog minija kao sto ce recimo biti buduci minio-ov,jer koliko znam sve zivo stavlja novo ili recimo majstor Rase gde je sve rastavljeno pa sklopljeno,tada mozes biti miran jedan vremenski period,ali to kosta i to mnogo,ali racunaj da moras kada kupis minija da zamenis barem neku sitnicu.Oba ova minija sto su u oglasima su relativno ok,ali kao sto neko rece treba da podjes sa nekim ko se iole malo razume.Ako ne znas nista o mehanici moraces da naucis i to obavezno,barem ono najvaznije,trebace ti. :wink:...
Slazem se sa svima koji su ti rekli da minija od 500e nema dobrog,ali od 2000-3000e mozes naci da je u veoma pristojnom stanju,i da sa nekih 1000e ulaganja imas veoma lepo sredjenog minija.Po mom misljenju tek kada ulozis 5000 e u minija sve komplet sa kolima mozes imati solidnog i dobrog minija da mozes da odes i na dalji put bez problema.
Sada izbor je samo tvoj. :thinking:

Offline Alan Ford

  • Novajlija
  • Posts: 8
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #11 on: August 14, 2014, 12:04:09 PM »
Nikola hvala na postu...

Ovde i jesam delom da bih naucio sta je moguce. Nisam poceo da pisem kako bi me neko uputio na neki oglas i ja otisao da kupim isti, nego upravo sa zeljom da krenem lagano da sklapam pricu u glavi...neke stvari ce mi zvucati zanimljivije, pa cu od toga krenuti, a do nekih cu mozda doci tek nakon istrazivanja onoga sto me zanima.
Cini mi se nekako posle par razmisljanja da je mozda najbolje resenje (za nekog ko nije sklon radu ovog tipa) kupiti auto nekoga od vas...kada dodje do zasicenja ili prevelikog broja u garazi...

Evo i pitanje za tebe Nikola - koje su to osnovne stvari koje bi se "morale" znati, kako bi se moglo na put bez mnogo straha?

I dva pitanja za sve:
da li mi se samo cini ili se zaista u oglasima u Srbiji skoro stalno ponavljaju ista godista?
ukoliko se kupi Mini sa dobrom limarijom, koja je cena da se samo ofarba u zamisljenu/e boju/e?


P.S. uzecu sebi da iznesem jednu primedbu, ali cu vas odmah i zamoliti da je bas najdobronamernije shvatite...zanimljivo je da se pravi distanca ka MINI-ju i moram reci da to u potpunosti podrzavam, ali mi zato nikako nije jasno zasto se suzava potencijalni krug vlasnika starog Minija, sa insistiranjem da se mora biti mehanicar i potpuno razumeti funkcionisanje automobila.

Offline Vladimir

  • Aktivan
  • Posts: 4.512
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #12 on: August 14, 2014, 21:56:04 PM »
Quote
I dva pitanja za sve:
da li mi se samo cini ili se zaista u oglasima u Srbiji skoro stalno ponavljaju ista godista?
ukoliko se kupi Mini sa dobrom limarijom, koja je cena da se samo ofarba u zamisljenu/e boju/e?

Kod nas su izgleda prezivela samo godista od 1970-1980  :ded:
a i zbog proizvodnje koja je postojala u Mariboru u to vreme .
90 godine svi pamtimo pa se tada miniji nisu uvozili ili  pravili na ovom prostoru zbog ratova a kasnije i zbog sankcija
od 2000 i sam mini je stao generalno sa proizvodnjom tako da na nasim prostorima ,barem koliko ja znam ,imas dva ili tri minija od godista 1996-2000
Ako gresim , ispravite me  :blush:
Quote
ukoliko se kupi Mini sa dobrom limarijom, koja je cena da se samo ofarba u zamisljenu/e boju/e?
Dobra limarija ????  :thinking:
Vrlo diskutabilna stavka kod Minija. ali ako postoji takav Mini onda opet sve zavisi od kvaliteta boje,pripreme auta itd
ali racunaj da kavalitetan rad i farbanje ide od 400-600 eura
Opet ako gresim vi mene ispravite  :blush:
Quote
P.S. uzecu sebi da iznesem jednu primedbu, ali cu vas odmah i zamoliti da je bas najdobronamernije shvatite...zanimljivo je da se pravi distanca ka MINI-ju i moram reci da to u potpunosti podrzavam, ali mi zato nikako nije jasno zasto se suzava potencijalni krug vlasnika starog Minija, sa insistiranjem da se mora biti mehanicar i potpuno razumeti funkcionisanje automobila.
Pa sad o ovoj tvojoj primedbi mozemo opet diskutovati danima i nocima,sto jec radjeno na ovom forum u temi Mini -MINI ,
Za Minija ti treba ljubav,volja,zelja i debeli zivci
a za MINI komp i resis problem
Nije insistiranje da se mora biti mehanicar ali moras znati par stvari oko Minija da bi bio na putu i u voznji. :ded:
I ako neznas onda te Mini sam natera da moras da znas
a kod MINI -ja ako ti stane onda ti treba komp. i on ti resi sve ili mozda ne !!!

Nadam se da sam pogodio odgovore
 :pivo: :pivo: :pivo:
"It's simple and amazing car" - Paddy Hopkirk

aca grunf

  • Guest
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #13 on: August 15, 2014, 12:27:44 PM »
savet za sredjivanje i cene radova,je da prosiris potragu na vise foruma ...
  za ovo

Quote
ukoliko se kupi Mini sa dobrom limarijom, koja je cena da se samo ofarba u zamisljenu/e boju/e?
Dobra limarija ????  :thinking:
Vrlo diskutabilna stavka kod Minija. ali ako postoji takav Mini onda opet sve zavisi od kvaliteta boje,pripreme auta itd
ali racunaj da kavalitetan rad i farbanje ide od 400-600 eura
Opet ako gresim vi mene ispravite  :blush:

mozes dobiti - imati i dalje samo krs,jer dobro farbanje i materijal kosta,a da nepricam o vracanju u originalni iygled i mere posle umesnih ,,majstora,, koji sradjuju limarski i farbarski za 500 ili 600 evrica bilo koji auto starije generacije...
« Last Edit: August 15, 2014, 12:30:25 PM by aca grunf »

Offline Dušan Stankov

  • Aktivan
  • Posts: 440
Odg: Mini za Alan Forda!
« Reply #14 on: August 15, 2014, 13:18:13 PM »
Potpuno se slažem sa Acom jer sam ja prošao kroz to iskustvo na najgori mogući način!!!
Blue Transformer