Author Topic: Ulje za motor  (Read 36264 times)

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: Ulje za motor
« Reply #60 on: April 28, 2011, 12:49:58 PM »
jeste kad ode semering  :laughing:

Divac

  • Guest
Odg: Ulje za motor
« Reply #61 on: March 27, 2013, 09:58:00 AM »
http://www.youtube.com/watch?v=pcYgdvKZTAI&feature=youtu.be

Vlado evo Stripey-a u reklami za staro dobro ulje CASTROL GTX.

Mislim da ga još uvek ima 20w50

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Ulje za motor
« Reply #62 on: March 27, 2013, 10:20:39 AM »
neznam kako mi je promakla ova tema u svim tim godinama.
vezano za ulje bilo je poslednjih godina ogromno polemika.
svaki proizvođač govori svoje, naravno jer prodaje.
ali jedno ostaje:
za klasičnog minija je veoma bitno, da se koristi ulje koje odgovara tolerancijama obrade motora a ta je osnova iz 50tih godina!!!!
to znači imamo veoma staru tehnologiju i može se reči i primitivnu!
zbog toga je veoma bitno da se koristi tvorničko predpisano ulje 20/50.
20/50 ulja ima na tržištu još dosta. veliki problem je da su ta ulja največe smeče.
verovatno nebi verovali da npr. ulje Castrol GTX koje se reklamira može uništiti vaš motor u jednoj sezoni!!!!!  :thinking: zašto? zbog toga jer je isto samo ime i ništa ostalo. to nije isti recept kao pre 30 godina. ako malo zahladni iz njega nastane margarin!!! sve ostale tvornice koje proizvode 20/50 ulja na našim prostorima nisu dokazale da su ok za minija. glavni razlog je zbog mazanja menjača. naše ulje treba da štiti sinhrone, menjač, differencial i motor!!!!

pitanje: zašto su skoro svi minijevi motori krajem 80tih ili 90tih veoma istrošeni ili imaju poteškoče sa sinhronima ili menjačem??? jer se u to doba baš nije radilo adekvatno ulje. čak i tvornički su počela sipati moderna navodno bolja ulja i zaista su bila ali ne za minija. MG metro je dao u svojoj tvorničkoj specifikaciji da se koristi čak i polusintetika što je još dodatno ubilo motor.
govorim vam iz vlastitih izkustava. suviše motora sam rastavio i znam kakva su oštečenja unutra.

meni jedno najboljih ulje je bilo Duckham. naravno dobilo se samo u engleskoj. ali na žalost više ga ne proizvode.
Unipart je veoma dobro ulje ..... ali ipak... postoji bolje i samo malo skuplje.
to je Castrol classic 20/50. to je trenutno najbolje ulje za minija!!!

kad sem pitao čoveka koji ima u kolekciji svih modela cooper S + ostalu mini eksotiku..... koje ulje da sipam u moj cooper S 970 motor, rekao je sam od sebe, da je to najbitnija stvar, pošto se taj motor vrti do 10.000 hiljada i više!!! rekao je samo Castrol Classic! pitao sam ga zašto, pošto Motul Classic je navodno najbolji na tržištu. rekao je da je motul odličan ali ne za minija. treba suviše dugo da se motor ugreje sa njim. kad se ugreje više nema isto mazanje. užasnut sam ga pitao šta je sa Mullersom koji izdrži kod minija turbo motore preko 250ks????? kaže da ima previše detergenta u njemu i da zaboravim sva ulja i upamtim, da nije đaba bio Castrolll uvek chaimpion ship! i da on sve utrke vozi samo još sa castrol classic.

tako več godinama kupujem:
https://www.minispares.com/product/Classic/Engine/Block/Oils/CASTROL.aspx?100117&ReturnUrl=/search/classic/castrol.aspx|Back%20to%20search

po njega mi dolaze ljudi koji su počeli to ulje sipati čak i u motore motornih čamaca, stare volvo automobile itd... u glavno nema promašaja kod svih engleskim i ostalim autima.


Divac

  • Guest
Odg: Ulje za motor
« Reply #63 on: March 27, 2013, 10:36:06 AM »
Svaka čast Gregore i puno hvala na prenešenom iskustvu.
Daj dva galona odma.  :pivo:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Ulje za motor
« Reply #64 on: March 27, 2013, 11:08:48 AM »
hvala Divče!
a tek što je lepa kanta od castrol classica!!!!
moja žena kad ju je videla prvo me je pitala šta ču sa kantom????? ja pitam zašto? kaže ona da joj ostavim da u njih posadi cveče i stavi oko garaže  :pivo:

r_dalibor

  • Guest
Odg: Ulje za motor
« Reply #65 on: March 27, 2013, 14:03:08 PM »
Hvala Gregore, na lepom objašnjenju.
 Tu se javlja jedan veliki problem....gde ću sa tolikim kantama? Žao mi da ih bacam, a nedam nikome!  :lol:

Offline jovanovski

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 417
  • Nemirni i Čudni
Odg: Ulje za motor
« Reply #66 on: March 27, 2013, 15:45:48 PM »
Kao sto sam negde vec rekao, koristim addinol ulja 20w50 mineralno, lako dostupno i same pohvale. Za 2500din 5litara. 
http://www.addinol.rs/ulja-i-maziva/motorna-ulja-i-maziva/motorna-ulja
Sipao i Motul pre ovog , ali je sa addinolom motor mirniji. Manje goriva tosi na uzorku cep/cep.

r_dalibor

  • Guest
Odg: Ulje za motor
« Reply #67 on: March 27, 2013, 16:58:08 PM »
Nikad čuo, čitaš li ti onaj tekst gore? Hmmm.

Offline jovanovski

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 417
  • Nemirni i Čudni
Odg: Ulje za motor
« Reply #68 on: March 27, 2013, 19:03:27 PM »
Na svakoj trci GPa, F1 itt imas njihove reklame. Bio skeptik ali vise nisam. Nemacka medacina je najbolja.

Offline Little bastard

  • Aktivan
  • Posts: 139
Odg: Ulje za motor
« Reply #69 on: April 05, 2013, 22:15:37 PM »
Ovih dana u razgovoru sa nasim prijateljem koji ima radnju za ulje i sve ostalo oko toga pricali smo malo na ovu temu i razgledali neke podatke o proizvodnji ulja nekada i sada. Sadasnje ulje je stotinu puta bolje nego nekad. Castrol classic koje je spomenuo Gregor kod nas u MK nema nikakve sanse da se kupi osim da se poruci jer se ne isplati neko da prodaje ulje koje bi koristilo desetak minija. O tome dali mineralno ili sinteticko ulje u miniju mislim da i nije tako bitno. Svi znamo da sintetika moze da izdrzi vise km nego mineralno ali niko od nasih minija ne verujem da prolazi vise od 15000 km tako da vecina menjamo ulje na godinu nego na predzenih kilometara, pa zato je isplatljivo da se koristi neko jevtinije t.e mineralno.
Da se vratimo dvadeset i vise godina unazad, moj otac je u miniju sipao samo INA ili OPTIMA (znate onu reklamu sa sportskim Yugicem na boci) i nije nam nista falilo i tada se mini svakodnevno koristio. Sada je neko drugo vreme pa i izbor je veci. Koristili smo Unipart (mineralno) kojeg smo kupovali u Grcku, Total, Castrol, Shell, Aral, Motul, sada koristim ELF ovo ulje 20/50 i puno sam zadovoljan. Potrasnja ulja je u granici normale ali ponovo je neiskorisceno jer menjam na godinu a ne na km. jer godisnje mini prolazi jedva 1500 km.
Mogu vam reci da Aral 0/30 kojeg smo vozili u miniju je najbolje ulje, motor se lako okrece i nista nemari. Nismo imali nikakav problem ni sa menjacem ni sa motorom ali jede nas cena. Pa zato smo se preokrenuli na ELF.
Sto se tice obrtaja motora i crveni mini se bez poteskoca okrece i to dosta pa mu ne smeta ni ovo ulje koje je sada u njemu. A koliko vidim vecina nas voze svoje ljubimce polako (osim neko kao Marko) tako da nije bitno koje ulje imamo u motoru.
Ajde da ne gnjavim ali po mene samo Aral ili Motul.
Nemam nista protiv Marka ali vidim da je samo on onako zustriji svi ostali su nekako smireniji. Pozz

Marko90

  • Guest
Odg: Ulje za motor
« Reply #70 on: April 06, 2013, 03:18:36 AM »
Evo moram da odgovorim na prozivke :) salim se naravno. Moje licno misljenje je da u ove masine ne treba nikako sipati polusintetiku niti sintetiku jer su to masine iz 59-godine, niti imaju aluminijumskih delova motora i lezajeva koji su posebno optereceni te da iziskuju tako nesto. A druga stvar je i sam menjac koji je dosta osetljiviji na koje kakva ulja nego sam motor.... Castrol nikad sipao nisam u minija, te nemam nikakva iskustva da bilo sta pricam, mene savrseno sluzi modrica OPTIMA 20W60, cak i uz moj stil voznje :) Fora je isto tako da se ulje cesto menja, cak i pre fabrickog propisanog intervala...A kod prave razrade motora bi trebalo posle nekih 30-tak km zameniti ulje, jer se tu najvise skupi spenova u karteru, pa onda na nekih 500 pa na 1000...pa tek onda na svakih 5000km. Mada dosta njih, kao i ja, promeni samo na prvih 1000km pa posle teraj...Cak sam cuo da prilikom razrade motora treba sipati ulje sto losijeg kvaliteta kako bi povecao habanje masine da bi sto pre "legla" na svoje mesto, pa tek onda prilikom sledece zamene sipao neko kvalitetno ulje koje ces sipati i ubuduce....Za neku tunning masinu, svakako preporucujem kvalitetnije ulje ali niposto polusintetiku i sintetiku....

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Ulje za motor
« Reply #71 on: April 06, 2013, 15:35:54 PM »
Moje je misljenje od ulja ne sipati nikako dijamant i iskon ,jako se lose pokazao, ali sve preporuke za monini extra virgin oil :laughing:
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline mr.Bean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 770
Odg: Ulje za motor
« Reply #72 on: April 06, 2013, 22:22:31 PM »
Ako obratite pažnju na japansku mini scenu,videćete da koriste PENNZOIL 10W-40,20W-50 za motocikle i MOTUL...

Marko90

  • Guest
Odg: Ulje za motor
« Reply #73 on: April 07, 2013, 02:32:24 AM »
zar 10W-40 nije mozda previse retko? Ne bih se bas usudjivao tako nesto sipati.....

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Ulje za motor
« Reply #74 on: April 08, 2013, 22:52:31 PM »
nebi želeo ispasti suviše pametan..... ali!!! sintetika se do sada nikad i nikako nije pokazala dobra. pogotovo ne sa  0/30 itd....
naravno ako se radi samo 1.500 km godišnje.... nije problem.

moje iskustvo 1999 godine kad sam išao minijem u englesku kupio sam tada kao najbolje ulje castrol RS a za rezervu tada najbolje ulje Shell. zašto najbolje ulje? jer sam išao na 7.000km dug put minijem sa turbo motorom. 
nakon svakih 150-200km sam trebao stati, i totalno ohladiti motor!!!! zašto? jer kad se je ulje na autoputu ugrijalo na radnu temperaturu počeo je motor zviždati tako jako, da u miniju nisam mogao ni razgovarati više i od buke bolele su me uši. to vam može reči sve!!!!

zašto je idealno ulje 20-50? zbog toga jer su tolerancije obrade motora iz razdoblja kad su se koristila takva ulja... i sve ostalo je preretko.... osim naravno ako se vozite 1.500 km godišnje.
meni nekad mini pređe i više od 20.000 godišnje.... i samo dobro ulje ga spašava.

ulja za motocikl nikad nisu bila idelna za minija..... osim kod turbo motora. tamo su druge temperature i mineralno nemože preživeti te uslove.... ali sa tim uljima je potrebno znati kako voziti minija. prva stvar je da se motor ugreje i tek tada ga nagaziš!!!

danas ljudi u radnjama za ulje jako malo znaju o uljima. do sada sam sreo puno "pametnih" koji su sve znali to jest čitati iz kataloga. samo iskustva su ona koja potvrđuju pravilnu teoriju.

pre svega trebati tražiti ulje koje podržava i menjač!!!!!!! to znači nekupujtu ulje za motor nego ulje za motor sa menjačem i to za tolerancije iz sredine 50tih godina!!!

istina je da je nekada bila samo ina ulja! ali!!! tad su se generalne radile čak i na 50.000km!!! to nesmemo zaboraviti.

a sada da se malo ponovim...... MG, Austin i Rover su uništili puno motora!!! zašto???? več sam napisao! zašto su sinhroni rikavali več kod 20.000km????? evo ja imam u sledeče dve nedelje dva motora iz 90 tih sa oko 40.000 za generalnu!!!!! i jedan za menjač!!!!!! zašto?????? jer je tvornica predpisala tada pogrešno ulje! mislili su da novije ulje bolje ali?????? zaboravili su staru školu tolerancije itd....  nadam se da ču imati vremena da jednom okačim slike felera u motorima sa pogrešnim uljima.

a sada vas zaista više neču davatiti sa uljima.