Author Topic: farbanje i limarija  (Read 14430 times)

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: farbanje i limarija
« Reply #15 on: August 27, 2008, 14:12:35 PM »
zar nije divno kad su svi u pravu, cak i ako govore suprotno?  :)

naravno, ne treba biti rob autu i naravno, mini nije tek bilo koji auto. da mu ne robuckamo, ne bismo bili ovde.

licno, mislim da se miniju najvece postovanje ukazuje voznjom. on je pravljen pre svega da bude vozen i upotrebljiv, a ne da bude predmet fanaticnog perfekcionizma, pa cak ni za trke (Issigonis je bio protiv trkanja i budzenja).
Sticajem okolnosti, ja mojem ukazujem vrhunsko postovanje time sto ga svakodnevno vozim, cime auto koji je pre 32 godine napravljen da bude jeftin, i dalje zivi i prkosi vremenu. Kao jedini auto, moj mini provodi neuporedivo vise vremena u svakodnevnoj voznji (oko 700km mesecno) nego na popravkama, restauracijma, tuningu itd (sto se i vidi na prvi pogled  :laughing:)
ne kazem da ne bi bilo drugacije da sam u drugoj finansijskoj situaciji - verovatno bih vozio c30/fiat 500/yarisa/... a lickao nekog minija za svoju dusu - ali mislim da je pravo priznanje miniju upravo ona faza svakog vlasnika kada se oslanja samo na njega i koristi ga kao pravi auto, uprkos 21. veku.

nego, sto se tice farbanja...
prvo, niko mi ne odgovori da li je spricgit=primer
drugo, verovatno je dovoljno pogledati sta pise u uputstvu za to - nekako sumnjam da pise "drying time 3 months" :)
trece, ne mislim da je realno i neophodno da se auto restaurira za 2 nedelje, samo mi se cini da u 2008. godini, u sred kapitalizma cije fabrike sastave auto za 40 minuta (bilo da je fiat ili jaguar), mozda ipak nije neophodno da se ceka 3 meseca da se osusi neki sloj, kao da je glinena skulptura.


Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: farbanje i limarija
« Reply #16 on: August 27, 2008, 14:38:08 PM »
imaš pravo u vezi robstva..... ali iskreno.... večina nas smo barem mali robovi minija. mini zahteva ogromno pažnje, misli,.... dok o svom svakidašnjem auto uopšte ne razmišljam. sednem i vozim. kada crkne, menjam ili kupim drugi.

ako bi bilo koja tvornica napisala vreme sušenje nebi mogla konkurirati ostalim bojama. moji primeri su krajnost ali zbog toga dobiješ i zavidljiv kvalitet.

u tvornicama koriste potpuno druge boje i stupnjeva peči nakon farbanja. taj kvalitet se nikako nemože uspoređivati našim. tamo nema kita. a ako ima,.... onda je to trunka. (radio sam u tvornici automobila).
špric kit kako mi kažemo je sloj tekuček kita koji se stavlja zapravo šprica preko kita i tek nakon toga dolazi farba. zaista neznam srbsku reč za šprickit . možda filer? obično je taj sive boje i brusiš ga vodnom šmirglom. 

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: farbanje i limarija
« Reply #17 on: September 09, 2008, 22:26:43 PM »
koje je vase misljenje o peskiranju?

kada se radi totalna restauracija, da li skoljku treba

1) peskirati (kazu istanjuje lim i ostavlja neravnine)
2) rucno smirglati
3) ne dirati originalnu/trenutnu boju tamo gde deluje zdravo

?

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: farbanje i limarija
« Reply #18 on: September 09, 2008, 23:38:22 PM »
ne peskari se cela skoljka vec samo delovi koji su kriticni jer nema potrebe tanjiti lim svuda pod udarom peska vec samo skinuti tj. ocistiti koroziju  :wink:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: farbanje i limarija
« Reply #19 on: September 10, 2008, 08:24:03 AM »
peskarenje je najbolji način skindanja hrđe.
postoji različita granulacija peska. od grubog do finog. čak i postoji umesto peska druge stvari, koje nisu toliko agresivne. npr. led, ljuske oraha itd....
najbolje je to prepustiti nekome koji zaista zna svoj posao. to znači ima osečanje gde i pod kojim pritiskom peskariti.
na ravnim delovima, npr. vrata, zadnji deo iznad blatobrana itd gde su velike ravnine- površine najbolje je nedirati, jer se može pleh uvinuti čak i jako deformirati. ali ipak se isplati svu boju skinuti i radi na čistome. danas postoje jako kvalitetne boje i nema straha za ponovno pojavljivanje hrđe kao nekada.

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: farbanje i limarija
« Reply #20 on: September 12, 2008, 20:27:17 PM »
kad smo kod farbara , ovaj lik sto je meni fsarbao bio je jedan od najboljih u gradu a sad a dzabe sve kad je oboleo psihicki i od alkoholizna, razveo se malo bio u ludari itd,,, taj farba da se useres, nije kao pre , a tada dok je bio u formi ofarba fleku 20*20 na vratima i to metalik perla i nemozes da nadjes fleku, neverovatno, gleda pod kojim je uglom sprican u fabrici i rezultat neverovatan, lu covek a sada je stvarno lu, steta sto mi je radio auto tek kad je puko, sta je tu je za sledece farbanje moram naci boljeg farbara
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: farbanje i limarija
« Reply #21 on: September 15, 2008, 13:47:12 PM »
to mi je poznato. i moj majstor za farbanje bio definitivno najbolji u svoje vreme. bio je toliko precizan, da mu puko film. prodao radionu, kabine za farbanje, alat, kompresor, napustio ženu, dete, itd...... i otišao da vozi kamion. nakon godinu dana video da ipak to ni je to i vratio se na farbanje ali ne i ženi. otvorio novu radnju ali trebalo mu nekoliko godina da ponovo uđe u sam vrh lakirera u sloveniji.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: farbanje i limarija
« Reply #22 on: October 24, 2008, 15:31:32 PM »
ajde da malo prodrmamo temu...

koje marke boja i gitova su vrhunske, koje su OK, a koje treba izbegavati?

zanima me šta ima da kaže Gregor koji je em učio zanat em je iz EU, a šta kažu naši iskusni minijevci...

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: farbanje i limarija
« Reply #23 on: October 24, 2008, 20:03:10 PM »
spice hacker (valjda se tako pise), max mayer... glasurit... samo nemoj body

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: farbanje i limarija
« Reply #24 on: October 24, 2008, 20:27:11 PM »
dakle...

vrhunske         OK                                      izbegavati

                          spice hacker                         body
                          max mayer
                          glasurit

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: farbanje i limarija
« Reply #25 on: October 25, 2008, 10:31:26 AM »
a sto se tice gita ima proizvodjac dupont   retko se nalazi i malo je skuplji ali kazu da je git ludilo
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: farbanje i limarija
« Reply #26 on: October 28, 2008, 13:18:33 PM »
iskreno rečeno več nekoliko godina nisam u toku sa proizvođačima, mada se puno nije menjalo ali opet nisam adekvatan za točne savete.
kod nas su još uvek najkvalitetnije boje:
Glasurit
Standox
PPG
sikens
itd.
mislim, da se sve mogu dobiti i kod vas.

sve ovisi od majstora sa kojim materialima je naviko i naučio raditi. teško češ da ga nateraš da radi sa nečim čime nije naučio.

vezano uz git........ taj se na tržištu često menja. neznam točno koji je sada najbolji. neki su mekši, drugi tvrđi za obrađivanje. neki imaju previše rupica, opet četrvrti se previše posedaju sa vremenom itd......

ali još uvek je nepisano pravilo da je najbolje imati špricgit od istog proizvođača kao boju.

ono što npr. sigurno znam je, da je još uvek najbolja zaštnina boja -dve konponenta još uvek od standox firme. bilo šta ofarbaš njom, nema hrđe.

 

Offline nebkv

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.083
Odg: farbanje i limarija
« Reply #27 on: November 20, 2008, 20:15:51 PM »
Jedino da dodam vezano za Body,kod njega iam materijala koji je djubre,ali i ok stvari.Problem je u tome sto bi auto od lima do farbe trebalo raditi materijalom istog proizvodjaca,a to kod Bodiya nije moguce ako se izbegava ono sto je lose.Ja sam najgore iskustvo imao sa njihovim epoksidnim prajmerom kog sam samo isprobao kad mi je ponestalo Leklerovog koji je fenomenalan,zatim spric git onaj osnovni zaboravio sam oznaku(ne oni 3+1,4+1...),onaj zuti git u plavoj kutiji...Sa druge strane zeleni poliester im je fenomenalan  :)

deki

  • Guest
Odg: farbanje i limarija
« Reply #28 on: February 26, 2009, 20:48:27 PM »
    Imam jedno pitanje u vezi peskarenja:da li je istina da kad se ispeskari da mora odmah da se i presprica da se ne pojavljuje opet korozija???Da li to ima veze sa vremenskim prilikama i mestom gde se auto drzi posle peskarenja?Pitam ovo sve da bi znao kako da se organizujem kad budem i ako budem mogao da peskarim skoljku i da uskladim dalje radove sa ostalim majstorima:limar,farbar....Unapred hvala na komentarima i odgovorima!

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: farbanje i limarija
« Reply #29 on: February 26, 2009, 20:56:09 PM »
koliko se sećam iz raznih serija na Discovery-u, dovoljno je da go lim samo dotakneš rukom i dobijas kontaminaciju koja vodi u rđu. mora odmah da se zastiti, a farbanje moze bilo kad kasnije.