Author Topic: zimske radosti u GB  (Read 10563 times)

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: zimske radosti u GB
« Reply #15 on: December 23, 2013, 23:25:13 PM »
OK... ako vas nisam udavio sa fotkama iz londona do sada.... onda idemo dalje.
od prošle godine nisam završio reportažu... .a u međuvremenu bio još jednom u februaru... ali te čemo fotke drugi puta.

evo nastavljam reportažu, koju na žalost još nisam uspeo da prevedem iz slovenskog na srpski.... ali nadam se da čete se snači... a u glavnom fotke govore same po sebi.

leto je na okoli in lahko ponovno nadaljujem z reportažo. sicer smo v tem času bili še enkrat v londonu, no pa vseeno naj nadaljujem staro zgodbo:


no, prevoz po londonu v glavnem poteka pod londonom  ;)
na podzemni železnici pa vidiš da so še kako žive ročne spretnosti:


upam, da vam ta slika kaj pove. meni ni,  dokler mi žena ni razložila, da je to stena oz. voziček s katerim je harry potter čudežno izginjal na železnici:


ne gre pa, da se ne ustaviš na Camden market!!!! kdor je bil v londonu, ni pa videl te tržnice, pomeni, da ni videl londona  8-)
celoten predel mesta je ena velika tržnica in zanimive so že zgradbe na glavni ulici:


takih zgradb s prodajalnami je res ogromno!


že od daleč vidiš kakšno blago oz. znamka se nahaja v trgovini:


tukaj pa ni blaga, niti trgovine... pač pa storitve  :angelic-green:


čudovita vege restavracija:


to je Camden town!


velikokrat sva še vrnila, saj je bila tu najcenejša in najboljša hrana. pa še sveža! seveda najin okus je bil več ali manj prikovan na indijisko kuhinjo.


tudi tu najdete minija in to vse povsod skupaj z drugim kičom:


zelo zanimiva mi je bila "vespa" restavracija.
vsi stoli so narejeni na vespah  :o


camdon market je zelo pisan del mesta. taki so tudi izdelki v trgovinah. kot da bi prišel v 60. leta.


za vogalom sva našla zavržen simbol Camdona!!!! najdete ga na številnih razglednicah, slikah o Camdonu.
nekoč in še danes prepoznavni simbol je v resnici žalostno zavržen na obroblju camdona:


XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXxx
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXxxx
đXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXx

anglija je polna čudnih označb na cestah. večina jih je zelo logičnih, kar nekaj pa je takih, ki jih nisem znal razbrati. npr. ta:


kaj pa pomenijo te cestne oznake?


na Camdonu je živela tudi sedaj pokojna Amy Winehouse.
to drevo so morali zaščiti, saj je bilo v popolnosti popisano njenih oboževalcev in zaradi tega imelo močno uničeno skorjo.
no ozadju pa je njena hiša. nič posebnega... niti ne vem če je vredno omembe.... vendar lani je bila njena alkoholna smrt še kako vroča novica... pa naj bo ta fotka tudi tukaj gor.


kdo se še spomni teh ur?????? to je moja prva digitalna ura, ki sem jo dobil v osnovni šoli!!! no, na camdonu dobiš skoraj da vse!


no, prav vse se ne da kupiti. v tej trgovini sem hotel kupiti to tablo z miniji.... pa so rekli, da žal ni na prodaj  :?


še vedno polno minijev in kiča:


seveda.... ponudba minijev neskončna:


camdon market oz. osrčje tega je pravzaprav locirano v starih policijskih londonskih konjušnicah. in resnično so trgovine še danes v štalah, nepregledhih hodnikih, nadstropij....
tako nekako izgleda zunaj:


tako pa zgleda notranjost:


v enem od boksu, ki je bil včasih namenjen za konje je prikupna čajnica, kjer strežejo odlične čaje. itak je že bil čas za pauzo....


ambient zelo enostaven in zelo, zelo domač. zanima bo komu uspelo narediti kaj podobnega (kar se tiče ambienta) v sloveniji??????


za plačilo čaja, ki ni bil ravno drag, sva porabila en kupček angleških kovancev. vse skupaj mislim, da ni bilo več kot 2 funta:


v enem od podzemnih delov tržnice se nahajajo tudi številne stene z grafiti:




seveda nisem bil edini, ki jih je slikal:


domiselni spominki:


včasih sem dobil vtis, da je London dežela spominkov:


tisto zgoraj niso slike v okvirjih, pač pa motivi majic katere lahko kupite. seveda je mini motiv le najlepši  :roll:


tudi motivi iz Abby roada in beatlsi se velikokrat pojavljajo. upam, da se še spomnite fotk iz prvega dela reportaže:


saj pravim, da brez minija ne gre:


je že res, da je Norton angleška znamka..... vendar slikal sem za to, ker sem odkril največji misterij povezan z zelo znanim in zbirateljskim aluminjastim pokrovom za ventile pri miniju, ki so ga izdelovali v 60.  ..... namreč imel je enak pokrov kot ta rezervoar za motor!!!! no, sedaj končno vem od česa je dobil pokrovček!


seveda je bilo treba zaviti tudi v knjigarne:


naslednji dan je bil namenjen za muzeje.
muzeji so v angliji zadnja leta brezplačni. no, vsaj večina teh.
šla sva ponovno v muzeje, ki so se nama v preteklesti najbolje vtisnili v spomin. v ozadju je en največjih:


v muzeje ponavadi hodiva zelo zgodaj zjutraj, ponavadi tik pred odprtjem.... kajti takrat še ni velikih gužv, ki ti pojejo apetit do ogleda:


že notranjosti muzejev so arhitekturne poslastice. ta strop je fenomenalen. povezuje stari del zgradbe z središčim delom.


no, tukaj hranijo ena od tistih mističnih kristalnih lobanj:


da, to je pravi kip iz velikonočnih otokov! v živo je šele fascinanten. je pa res, da na slikah zgledajo večji.


en redkih kipov hindujskega boga Brame. zanimivo je to, ker ga le redko kje najdete.... saj ima tri glave in se načeloma ne časti, kot ostala božanstva. meni en najlepših krajev je Puškar v Indiji, kjer je en od zelo, zelo redkih temljev boga Brahme.


tudi brez boga Šive ne gre. prav čudovita je njihova umetnost.... saj so njihovi kipi ne glede na črn kamen zelo prijetni v primerjavi z našim obešenim Jezusom..... , ki po dva tisoč letih še vedno visi na križu.


če smo še vedno v dvorani s kipi in umetnostjo iz področja Indije, ne gre da ne pokažem še sliko Ganeša:


ne, to niso okraski, pač pa pisava..... še na kamnu....teh je bilo veliko različnih in ena lepša od druge:


pisav oz. hiroglifov je tu res ogromno:


seveda muzeji hranijo zbirke umetnosti iz celega sveta. angleži so znani po tem, da so si tega kar veliko nagrabili še predno so obstajali zakoni, ki bi ščitil izvoz umetnin iz matičnih držav..... po drugi strani pa je to izjemna priložnost, da vidiš tako velik del svetovne umetnosti in zgodovine na enem mestu.


ta kipec sem gledal kot otrok le v knjigah. nikoli si nisem mislil, da se ga bo dalo pogledati tako od blizu.... le na nekaj cm odaljenosti:


v tej sobi z azteško in majevsko umetnostjo sem po pomoti sprožil alarm, saj sem se preveč približal enemu od kamnov na steni:


tudi to kačo vam verjetno ne rabim preveč opisovati.... menim, da ni zgodovinske knjige, ki je ne bi omenjala:


muzejske zbirke so zbrane po številnih, številnih podobnih si sobah na različnih nadstropjih. arhitektura pa je osupljiva.
seveda,  ne moreš vsega pogledati. za en muzej potrebuješ po par dni:


že utrujena in pod številnimi vtisi sva se komaj prebila do izhoda:


načrtno sva šla v drugi del londona. na vzven je bila čisto navadna hiša.... v kleti te hiše pa se je skrival velikinaski trezor. pa poglejmo notri:


tu notri so včasih bili in seveda so še vedno številni trezorji bogatih. če me spomin ne vara je tu v glavnem samo srebro. v nekaterih so celo prodajalne, na drugih pa samo priimki lastnikov, ti pa so v glavnem židovski  ;)


trgovine pa zgledajo nekako tako  :o :


ker je na letalu teža prtljage omejena.... se tu nisva odločila za nakup srebrnine  :lol:


no, na ulicah je bilo malo lažje dihati.
a se še kdo spomni legendarnega TVR?


čas je bil za nočni london!


seveda vse to sva prehodila peš!!! te fotke niso slikane iz ladjice ali avtobusa  8-)
ker sva ponavadi večji del na nogah.... nosiva s seboj sila preprost fotoaparat, kar pomeni brez velikih objektivov in torbic s fotografsko opremo na rami ali hrbtu.
posledica tega je, da so take tudi najine fotke. včasih malo zmigane a vseeno se drživa preprostosti fotk, ki upam, da vam uspejo prenseti delček tega, kar sva podoživljala:


verjamem da ste najbolj znani angleški in londnoski most že neštetokrat videli. vendar dvomim, da ste ga videli kako zgleda spodaj  ;)


seveda sva gledala tudi v izložbe. tukaj je lamborgini za velike in majhne:


če vam italijani niso pri srcu... je tu mislim, da mclaren:


seveda, to je božični london. vse je preokrašeno! tudi ena od najbolj znanih trgovin:


tudi notranjosti ne ostanejo neokrašene:


zvečer pa na zalužen počitek v youthostelsko sobico za 19 funtov na noč v samem centru londona. prazvaprav je bil kar čudež, da sva jo lahko dobila. leto kasneje, ko sva šla ponovno na potem je bila točno enkrat dražja.


še fotka hostla od zunaj..... načeloma ga priporočava, saj je bil en boljših do sedaj:


no morala sva se okrepčati, saj naju je drugi dan čakal potep po obroblju londona. tu je prava indija v malem. žal slikano samo od zunaj, ker ti fotoaparat poberejo že na vsamem vhodu:


tu sem se počutil kot v resnični indiji. celotno zgradbo so po kosih izklesali v kamnu v indiji. nato izklesane kamne pripeljali v anglijo in sestavili to zgradbo, pravzaprav tempelj.


na tenis nisem cepljen.... vendar, ko se je avtobus peljela mimo wimbeldona sva iztopila in si ogledala še ta kraj....


potem pa horuk na najbolj znano tržnico zelenjave v samem osrčju londona:


tu sva našla nekaj sto vrst piva iz celega sveta. za laško ali union žal še niso slišali:


še pogled na takrat še nedokončano najvišjo stolpnico v angliji. lastniki so pa seveda iz Katarja  ;)


žena.... tega si želim za domov. no dobro da me je spomnila, da skoraj enakega že imam doma nekaj let... seveda, še vedno ga nisem sestavil.


to se pa najde v največji trgovini igrač na svetu.


tudi Tamiyo najdete tam:


vam še ni dovolj minijev?


tu lahko kupite tudi vse čarobne palice iz filma harry potter:


ali pa znanega MK1 minija iz reklame katerega je vozila ena najbolj znanih modelov Tweegy:


jaz sem se bolj ogreval za redfordovega minija od Peter Sellersa, vendar cena ni bila prijazna:


ma, večina cen ni bila prijazinih:


res, da je original Corgi, vendar izdelava je bila preveč kitajska:


to pa je zame!!!! vendar ceno niso priredili za mene.... pustil sem ga v angliji:


šel sem se malo ohladiti na večerne londonske ulice... kjer so zgradbe še vedno take, kot pred nekaj sto leti:


ta večer se je tudi končal tradicionalni skoraj tedenski potem po londonu. upam, da vam ni bilo preveč fotk..... in niste zaspali.
midva sva se naspala šele ne avionu:


doma je že bilo praznično vzdušje in iz navade razgrnemo nekaj tistega, kar je prišlo z nami domov:


seveda šli smo gledati in iskati minije, ne pa london:


Divac

  • Guest
Odg: zimske radosti u GB
« Reply #16 on: December 24, 2013, 23:29:01 PM »
Hvala Gregore, ulepšao si nam ove sumorne zimske dane.