Author Topic: Special '78-'80  (Read 6373 times)

Offline issigonis

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 120
Special '78-'80
« on: March 13, 2016, 09:17:38 AM »
Baš nešto razmišljam od kad sam vidio Divčev i Nanetov mini kako u HR več godinama ne postoji orginalni Special.

Po meni šteta jer je to jedan izuzetan model koji je napravio veliku prekretnicu.Rover Cooper (pogotovo Mainstream i rani Spi )bili su jadnije opremljeni
Postoje  u HR Speciali preuređeni,koje je več teško prepoznat od modifikacija i možda 2-3 blizu orginala,ali niti jedan posložen ili restaururan u orginalno stanje ili bar rađen u tome smijeru  (iako Kramer/vl. onog MPi iz '00/ radi na svome)

Nekad ih je bilo ko grbavih drva,do prije 10tak godina i skoro svaki drugi član MKZa je imao bar jednog u svom vozačkom stažu ,ali su nekako izgurani od Rover Cooper 1.3 i pogotovo Spi modela.Tako da je broj preživjelih pao na 1/3,sa strahom računam-možda čak na 1/4 od sredine/kasnih '90tih...

Vidim da ih u Srbiji ima ,hvala Bogu, još dosta.

Jel imate kakvih saznanja koliko otprilike komada Speciala u bilo kakvom stanju  postoji u Srbiji/ili u klubu? :hi:

« Last Edit: March 13, 2016, 10:25:01 AM by issigonis »

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Special '78-'80
« Reply #1 on: March 13, 2016, 12:09:03 PM »
ima dosta, moj je na primer specijal ali nije knjiski primer ...ima Gemini jednog isti kao i Divac sto ima samo je lose ofarban ali je ceo 100 special
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline nebkv

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.083
Odg: Special '78-'80
« Reply #2 on: March 20, 2016, 22:14:46 PM »
Pojavi se po koji s vremena na vreme,doduse retko kada u prepoznatljvom stanju,poput ovog izgleda
http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/7905689/mini-1000

Offline issigonis

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 120
Odg: Special '78-'80
« Reply #3 on: March 22, 2016, 15:10:29 PM »
U Zg ako voze jos 2-3 sa 1100 motorom,govorim bas o Specialu...ne o miničima sa motorom od Speciala...
Speciala ima od 1275 pa do 1380,koji imaju veze sa orginalom još samo po broju šasije

Zalosno,ali  do prije 10-15 godina bilo je Speciala na 80-90% orginalnog stanja,svaki drugi minič...
Ljudima danas zvuči glupo,ali kad sam  iz MK3 ( a koji mi je jedan od najdražih modela,po meni baš suština miniča) sjel u Speciala,kao da sam u Space Shuttle sjel :)

Offline Revolution

  • Aktivan
  • Posts: 17
Odg: Special '78-'80
« Reply #4 on: December 08, 2016, 21:27:41 PM »
Specijali su u Beograd dosli na cudan nacin....stajali su prvo godinu ili dve na nekom placu u austriji a onda ih je otkupio neki uvoznik i prodaao kao nove,,,vec tada na placu je bila vidljiva korozija na nekima od njih....sa najgorih su prebacivali delove na one koji su bolji i na kraju je ostalo par skoro golih skolji....
Nikako da utvrdim dali su ti specijali imali vinilni krov ili ne...jednostavno se ne secam...i pouzdano znam da nisu imali alu felne....jedino je 1100 motor bio u njima....
Jako su brzo limarijski propali....
Nekako mi ta table nije u mini fazonu kakvog ga pamtim...ali ko zna , ako se dogovorim mozda uzmem i jednog speciala da imam...mada je jadan i truo....samo felne aluminijumske me teraju na razmisljane...inace bi prosao pored...
Inace pregovaram ozbiljno...popili smo tri kafe i kilo rakije...ali jos uvek vlasnik nece da prelomi da ga proda ....emotivno vezan a rdju