Author Topic: moja priča-u kratko  (Read 6110 times)

Offline issigonis

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 120
moja priča-u kratko
« on: September 23, 2013, 14:10:46 PM »
Članovi  foruma MKSa Gajudin i Mr.Bean  pitali su  da napišem neku priču o svojim minijima...  evo da malo gnjavim sa pričom...unapred se ispričavam za č i ć kao i ZG sleng (trudim se ,al ak pobegne :))

Kako u MKZ svi znamo sve o nama međusobno,nije bilo potrebe objašnjavati kad je koji auto bio i gdje.Za noviju ekipu,opisal sam tamo nastajanje kluba.Bilo bi mi jako drago kad bi netko iz MKSa na zagrebački forum naljepio i Vašu priču.Vjerujem da bi bilo izuzetno zanimljivo za čitati.

Nakon što je otac doma dovezao crveni MK3 Mini 1000 IMV SDL (punog naziva) '71. uskoro je zaražen Mini virusom.u trstu su "pali" posebni dodaci,tipični za '70te...Stilauto felge, dupli auspuh,kutija za radio,maglenke i odlična stvar koju je teško nač-ona čuda koja se stave na bočne prozore a smanjuju direktnno puhanje...servis se radio u zagrebu u TAXI Remontu (od tuda dugogodišnje poznanstvo sa Fakinom,naime njegov otac,koji je također vozio mini radio je tamo). tu sam firmu spomenuo jer sam nedavno napravio par razgovora sa mehaničarima koji su tamo radili nekad Miniće i poslikao prostorije nekadašnjeg servisa.

uskoro je upala sjajna prilika.lik koji je odlazio u ameriku bio je vlasnik svega 2-3 mjeseca starog Mini 1000 LE modela,normalno zelenog, kojeg je malo ušminkao jer je imao neka poznanstva vani i bubnuo mu dodatno krov u bijelo.

rukovanje je palo,prenos napravljen,a doma 2-3 dana tiha misa.Pa zar jedan nije dosta???

u međuvremenu je sa licitacije tadašnjeg SUPa kupljen i crni 1275 GT sa "kontra" volanom,udaren.taj je ležao duže i zajedno sa zelenim otišao u prodaju 1979,kada u Beogradu kupuje novi Special.

'80tih polako odlazi crveni,a koju godinu poslje i Special.

u priču upada moj bratić koji je zatim kroz par godina promjenio 6 komada,najzanimljiviji je bio zadnji-Morris Cooper S crne boje sa žutim trakama,'68 godina, kupljen u ZG u Meduličevoj ulici od poznatog preprodavača minija i djelova kasnih '80ih.
kako servisi nisu više postojali (osim privatnika) do djelova se izuzetno teško dolazilo.polako odustaje od Minića (i onak je u duši uvjek bio motorist,vozio se Z-900,KH-750 i sl)...

onda na opču žalost svih u familiji i šire ja kupujem prvi Mini.bilo je to 1997.godine.

stanje na tržištu je donekle živnulo slobodnim uvozom ranih '90ih kada su se ponajviše iz italije dovlačili auti na kilu,pa je tako i dosta minija našlo svoj put prema HR.

prvi Special,crni (orginalno je bio met.zeleni) sa nekim minilite felgama (koje su tih godina bile uvažane iz ITL i imal ih je svaki drugu mini u Zg),plačen popriličnih 2800 DEM.tada je krenulo i osnivanje prvog (od 3 )kluba.slaže se ekipa (Lilihip,Brutalac i naravno Fakin). auto je uskoro prodan i doma je isti dan došao crveno-bijeli (naravno sa bijelim ITL minilitkama :blink:,drugih felgi valjda nije ni bilo) mini 850 '77 ali sa motorom Cooper 1000.išao je ko kuga,ali je bio limarijski osrednji.i taj je bio kratkog vijeka.zamjenjen je uz moju nadoplatu za odličnog Speciala (orginal met.bijeli,uvoz iz Njemačke) koji me koštao 4000 DEM. boja je bila tada popularna perla (plavoljubičasti+biserni krov),diskovi 10",Recaro na struju i brit.zastavom na prednjoj haubi.jbga-bile su to '90te...tada je nešto puklo i dovukao sam doma Mini 1000 IMV SDL ,oker (poslje je lakiran u crvenu) kojeg je prva vlasnica (gđa Medevedec iz Šenoine ulice) kupila novog.12.01.1972 i odjavila 1986.od '86 do 2000. stajao je u garaži.na satu je bilo orginalnih 58 000 km (potvrđeno servisnim računima). tada sam skupio ergelu od 4-5 minija.

radio sam 12 godina paralelno 2 posla i svaki euro ulupao u minije.

2006. kupujem  stambeni prostor iz 1939 i tek nedavno je završen ,upustio sam se u bolja vremena i u neke krupnije stvari pa je tako večina onoga što sam rekao da NIKAD neču prodat otilo u bescjenje.

tako sam 2006. počeo gotovo iz početka.

da ne gnjavim,od nekih 30tak koje sam imao (večina je slikana sa Fakinovim polaroidom,pa budem nekako probao prebaciti) bilo je par zanimljivih. Jedan meni posebno drag bijeli Inno Cooper kojeg je starija vlasnica nakon smrti supruga ostavila u Trstu na otpadu.auto je imao orginalnu boju i limariju,zatim jedan kojeg su na forumu MKZa neupučeni "popljuvali",Red Hot '88 koji je presložen u ljubičasto-plavi sa krovom i prvom haubom u antracit boji 7x10"oz,Roll barom i motorom 1300 iz De Tomasa. kakva je to zver bila...taj plavi je uskladišten u grijani prostor 2006 i vadim ga na cestu 2016.jedino je motor iz de tomasa prodan i bit če zamjenjen sa Suzukijem 1.3 GTI :blush:)

zadnjih 10 godina polako sakupljam djelove za crveni Inno Cooper (belgijanac) '74. i MK3 mini 1000 IMV '72. koji trebaju potpuno obnavljanje.to su projekti za "starije" dane i kišne jesenje večeri...jedan Inno Cooper 1300 čeka na red slaganje,limarija je 95% OK,prva boja je na njemu još uvjek,motor u završnoj fazi ,ex Red Hot čeka da ga izvadim iz "vremenske kapsule", školjka 1275 GT je otišla a dolazi jedna školjka '79 za buduči projekt i jedan spašen od mrtvih-
mješanac Check mate,Inno 1000 i Inno Cooper 1300 modela koji je složen za gaženje po snjegu,kiši itd sa zadanim buđetom od par sto eura,mada su me i najbolji prijatelji molili da ga dam pod prešu!
taj auto je složen od donacije prijatelja sa Pelješca,jednog Cooper 1300 koji je služio kao kokošinjac i hrpe djelova sa Inno Coopera koji nisu bili dovoljno kvalitetni za ova ova dva projekta.

eto toliko za sad ,ostalo možemo popričati na nekom susretu dugo u noć. :hi:

ako slika ne odgovara formatu,molim administratore da malo pomognu,još slabo baratam.Hvala unapred!



Special sa brit.zastavom i ex crveni sa cooper 1000.prvi veliki susret neznam '99-00.bio je i Gregor sa nedostižnim žutim turbakom!



Crveni Inno (belgijanac) čeka još uvjek...auto je orginalan,stajao je uz more pa ima zahvata ali površinskih.na autu fali samo vezni lim(zadnji).


Kad sam na godišnjem,(pokraj Zadra),žena i ja odemo bar 1 put tjedno na vozikanje po velebitu.prekrasna cesta bez murije...



mk3 1000 pjeskaren,čeka farbanje



čim dođe još koja fotka,stavljam (nisam ni na forum MKZa ništa stavljao)




Offline Dušan Stankov

  • Aktivan
  • Posts: 440
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #1 on: September 23, 2013, 15:00:17 PM »


 :good: pozdrav i dobro došao!
« Last Edit: September 23, 2013, 16:43:50 PM by Divac »
Blue Transformer

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #2 on: September 23, 2013, 16:00:16 PM »
kakav bestseler, sjajna prica jos sjajniji minici,kako bi bilo lepo baciti pricu uz koje pivo ili kafu, pa trajalo bi bar 15 dana :mks:
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline mr.Bean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 770
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #3 on: September 23, 2013, 21:18:37 PM »
obožavam priče sa patinom....

bruka su ti ove bwa....  :good:
« Last Edit: September 23, 2013, 21:29:27 PM by mr.Bean »

Offline issigonis

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 120
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #4 on: September 23, 2013, 23:13:34 PM »
 :hi:

doči če i dan kad budemo tamanili čevape i pričali do kasno u noč.Mini scena se polako ali sigurno razvija.samo treba  :stekaj:

evo iskopana još koja slika.ovu nisam ni ja vidio dugo vremena.prvo slikanje za web.prvi u kadru je naravno Fakinov,ovaj zeleni Vam je sadašnji Lignja turbo,pokraj je moj Red Hot več na 10",a u pozadini se nazire Brutov ljubo.sva 4 prije slaganja...


jedna loša fotka,,prije digitalca.naša prva garaža u Novom Zagrebu,u prvom planu Brutalčev Red Beast kad je počelo epsko slaganje,pokraj moj MK3 (prodan u Montreal).godina je mislim kasna 2001 ili rana 2002.



Inno i Red Hot...


onda nakon te jbne 2006. opet iz početka. Chake Mate(koji je na kraju ove godine složen ipak :)) /molim neku uputu kak da smanjim ovaj Jumbo plakat na normalnu veličinu.Hvala!/



i Inno koji čeka nešto...



« Last Edit: September 23, 2013, 23:16:45 PM by issigonis »

r_dalibor

  • Guest
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #5 on: September 24, 2013, 11:24:22 AM »
Kako dobra storija! Dobro nam došao, uživamo u tvojoj prići. Pratimo mi MKZ, sjajan forum!  :uraa: :mks:

Divac

  • Guest
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #6 on: September 24, 2013, 13:36:45 PM »
:hi:






Kako su svi lepi, klasični, obični...Posle pri sređivanju, kad pustimo "mašti" na volju, ode sve u PM.

Offline issigonis

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 120
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #7 on: September 24, 2013, 17:27:07 PM »
E da Divac je u pravu...istina,o ukusima se ne raspravlja,(ali ja se slažem sa tobom 100%). još uvjek imam Tosama prvu pomoč
(sam pogled na sadržaj izaziva gangrenu).

nekako mi fale oni miniji kad ima lagano na sebi pečat vremena.da malo smrdi(il miriši)na benzin,i lagano smrducka na vlagu,skaj i opčenito ima miris starog auta.kupiš mini,dve nove gume,promjena ulja i uživaj.tada sam se više i vozio.
to se da izvesti sa nekim minijem iz ranih '90ih još,međutim ipak su naši auti stari ,bar večina 35+ godina...možda se bacit na preslagivanje a ne na tako detaljno obnavljanje.
opet ,fino je imati nekakvog pic-pic minića.i tak smo u jednom dopisivanju Gregor i ja zaključili da kad tad svaki vlasnik dođe na 3 minija. jedan za prerade,jedan za svaki dan i kad dođe čovjek u godine-jedan orginal.
ako nema mogučnosti  :stekaj:u stvarnosti,onda uz minija kojeg se vozi u glavi uvjek slažeš  :hid_crazy: :vozimo:još ta dva projekta.

Offline mr.Bean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 770
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #8 on: September 24, 2013, 18:57:00 PM »

ako nema mogučnosti  :stekaj: u stvarnosti,onda uz minija kojeg se vozi u glavi uvjek slažeš  :hid_crazy: :vozimo: još ta dva projekta.

istina....  :laughing:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: moja priča-u kratko
« Reply #9 on: November 04, 2013, 09:59:46 AM »
bok Issigonis!!! tek sada sam naišao na tvoj post.

tebe je uvek drago čuti preko bilo kojeg foruma. sjajne su mi tvoje priče i naravno i fotke o raznim modelima minija. tebi pripada poseban orden za izlaganje. a zaslužan si da se ti prizna neka mini doktorska dizertacija.

drago mi je da te miris benzina i mini bacili ne napuštaju u nijednom pogledu.
bilo bi mi drago nazdraviti na stara vremena. ako pomislim druge godine če biti 15 godina od mini skupa u samoboru gde smo se i po prvi put upoznali. kako smo se od tada svi skockali u smislu porodice, stanova, kuča, garaža...... na red dolaze ponovo oživljavanje dugogodišnjeg sakupljanja minija i delova za njih.... pa mislim da je i vreme da se vidimo barem na jednu noč i nazdravimo  :pivo: