Author Topic: Potrosnja ulja  (Read 19964 times)

Scorpions

  • Guest
Potrosnja ulja
« on: July 16, 2012, 20:08:14 PM »
Da počnem iz početka. Pre jedno mesec dana sam stavio auto u pogon. Počeo sam da ga vozim i  curelo mi je ulje iz menjača i malo na poklopcu glave odnosno ventila.Merio sam kompresiju i na prvom je bila 10,na drugom 9,5,na trećem 6,5 a na četvrtom 9,5. Uzmem se ja u posao da sa mojim drugom zamenim glavu.Nisam servisirao moju već sam dobio drugu glavu koja je uradjena,ali zapravo nisam siguran ni ja sa kojim  gumicama.Prilikom skidanja glave pregledali smo i hilzne i videli da nemaju riseva.Namontirali sve i upalili,u prvom trenutku je sve bilo savršeno prvih pet minuta rada,onda je malo iz izduva počelo da se oseća ulje,onako malo smrad ulja. Auto kad se vozi savršeno ide,dosta bolje,čak sam i merio posle kompresiju na trećem klipu podigla je se na 9,5,ali potrošnja ulja je enormna.
Danas sam išao do Novog Sada i potrošio je ravno 0,5l tamo i nazad,što je meni van svake pameti.Auto kad se zaturira  izbaci malo crnog dima na velikom broju obrtaja. Sad tu ima jedna začkoljica sipao sam Optima ulje 10-40 koje je i samo verovatno kopija. Multigradno sigurno nije,jebi ga bilo mi je ono najblize,tek posle sam čuo da komšija poznaje jednog čoveka što ga presipa iz burića u Obrenovcu odnosno pravi kopije.
Da li me neko iskusniji može posavetovati šta mogu da proverim da ne otvaram motor bez veze.

Unapred hvala.
« Last Edit: July 16, 2012, 20:11:26 PM by Scorpions »

Marko90

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #1 on: July 16, 2012, 20:17:57 PM »
Da počnem iz početka. Pre jedno mesec dana sam stavio auto u pogon. Počeo sam da ga vozim i  curelo mi je ulje iz menjača i malo na poklopcu glave odnosno ventila.Merio sam kompresiju i na prvom je bila 10,na drugom 9,5,na trećem 6,5 a na četvrtom 9,5. Uzmem se ja u posao da sa mojim drugom zamenim glavu.Nisam servisirao moju već sam dobio drugu glavu koja je uradjena,ali zapravo nisam siguran ni ja sa kojim  gumicama.Prilikom skidanja glave pregledali smo i hilzne i videli da nemaju riseva.Namontirali sve i upalili,u prvom trenutku je sve bilo savršeno prvih pet minuta rada,onda je malo iz izduva počelo da se oseća ulje,onako malo smrad ulja. Auto kad se vozi savršeno ide,dosta bolje,čak sam i merio posle kompresiju na trećem klipu podigla je se na 9,5,ali potrošnja ulja je enormna.
Danas sam išao do Novog Sada i potrošio je ravno 0,5l tamo i nazad,što je meni van svake pameti.Auto kad se zaturira  izbaci malo crnog dima na velikom broju obrtaja. Sad tu ima jedna začkoljica sipao sam Optima ulje 10-40 koje je i samo verovatno kopija. Multigradno sigurno nije,jebi ga bilo mi je ono najblize,tek posle sam čuo da komšija poznaje jednog čoveka što ga presipa iz burića u Obrenovcu odnosno pravi kopije.
Da li me neko iskusniji može posavetovati šta mogu da proverim da ne otvaram motor bez veze.

Unapred hvala.

hmm, ima tu vise stvari, prvo, crni dim je znak da je smesa vazduh/gorivo prebogata, odnosno ima previse goriva, drugo, u minija nikad nije islo 10-40, minimum minimuma 15-40, a treba ici 20-50 ili 20-60. Druga stvar, koje si gumice stavljao? original ne valjaju nista to je provereno, jedino one od TPI su kvalitetnije, mada ja licno ni njih ne stavljam....Za pocetak probaj sipati 20-50 ili 20-60 i prati potrosnju, ako je i dalje velika, onda moras definitivno skidati ponovo glavu da se vidi sta je u pitanju...Jako sam skeptican na to hilznovanje jer ljudi hoce da ustede koji dinar na klipovima a naprave posle vece sranje.....

Scorpions

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #2 on: July 16, 2012, 21:15:33 PM »
Hvala Marko na odgovoru.
Ipak sam sipao 15w 40 Optimu Super Visk


Ja mislim da si u pravu da idem ja na gusću gradaciju.Mislim da mi je sa drugim uljem bila veća kompresija pre godinu i po dana,kada sam merio,osim na trećem klipu.
Za gumice ne znam dobio sam tako uradjenu glavu,mada sam ja trebao da moju sredim ali šta sad da se radi.
« Last Edit: July 16, 2012, 21:41:38 PM by Scorpions »

Offline nebkv

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.083
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #3 on: July 16, 2012, 22:09:56 PM »
Gustina ulja definitivno utice na potrosnju.Ja sam u jednom VW godinama koristio ulje 15-40 i trosio mi je u normalnom rezimu voznje oko 1 litar na 1000 km.Kada sam poceo sipati 20-50 potrosnja se ustalila na nesto malo vise od pola litra na 1000km

Marko90

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #4 on: July 16, 2012, 22:35:39 PM »
meni i s ovim uljem (15-40) u najgorem mogucem slucaju nikad nije prelazio 0.4-0.5l na 1000km, cak i kad nas je bilo 5 u autu iz slovenije za srbiju :) tako da pre ce biti da ti je nesto sa motorom. ako kazes da nije ranije trosio ulja pre skidanja glave, a nisi dirao polumotor, onda je definitivno glava problem....ko zna kakve su vodjice i gumice tu stavljene....otkad stavljam gumice sa opela 1.3 nikad nisam imao problem sa potrosnjom ulja, dok te minijeve gumice sa spares nisu ni za q...., naravno svako ima svoje misljenje, ja sam ti preneo samo svoje iskustvo....nadam se da ces resiti problem i da ces se ubrzo  :vozimo:

Scorpions

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #5 on: July 17, 2012, 07:58:49 AM »
Trenutno me sve živo zbunjuje,pre ovog automobila vozio sam Alfu 33 duvala je fino na liberaufu a trosila je 1l na 10000 kilometara. Austin ne duva ni malo ama ni malo.Super ide.
Što se tiče potrošnje ulja od ranije nisam baš siguran jer je malo prosipao pa nisam baš načisto da li je trošio ranije

Offline bane2001

  • Aktivan
  • Posts: 19
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #6 on: July 17, 2012, 14:46:09 PM »
ja nemogu da vas razumem , pa motor koji trosi ulje on je spreman za generalku i tu nema sta da se prica . :fgh:

Scorpions

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #7 on: July 17, 2012, 15:19:50 PM »
ja nemogu da vas razumem , pa motor koji trosi ulje on je spreman za generalku i tu nema sta da se prica . :fgh:
Druže nije sve tako crno belo,svaki auto troši ulje.samo je pitanje u količini.

Offline nebkv

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.083
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #8 on: July 18, 2012, 13:45:10 PM »
Da,cak u skoro svakom uputstvu za rukovanje,ili radinickoj knjizi ima navedeno koliku potrosnju ulja ima odredjeni motor prilikom razrade,a koliku nakon odredjene kilometraze.Znaci u pitanju je nov auto
Potrosnja ulja takodje moze biti u direktnoj vezi sa nacinom voznje i uslovima.Na primer prilkom brze i duze voznje auto putem potrosnja se povecava
Generalna se radi kada motor pocne da pravi probleme zbog enormne potrosnje ulja.Ja sam licno u tim prilikama imao probleme sa svecicama,povecala se potrosnja goriva,mesanje ulja i benzina...
Tajkodje i dimna zavesa iza auta nije prijatana
Sa druge strane auto koji sam pomenuo trosio mi je u startu oko 1l na 1000km,a nakon 130000km i upotrebe gusceg ulja zadnjih 30000tak hiljada potrosnja je spala na 0.5l na 1000km.Ali sam zato redovno na svakih 5000 menjao ulje,i filter ulja na svakih 10000 i odnosio se prema motoru kao da je nov,i mislim da je jos uvek daleko od generalne :)
« Last Edit: July 18, 2012, 13:47:23 PM by nebkv »

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #9 on: July 18, 2012, 20:12:47 PM »
ajde i ja nesto da kazem....mini po specifikaciji trosi malo vise ulja od ostalih automobila,ako ti je kompresija dobra i ujednacena,onda je vrlo verovatno da su i glava i stubline i karike u relativno dobrom stanju,jer bi da nesto ne valja to video na merenju kompresije...sto se tice kupovine ulja,ja sam vise za to da se sipa gusce ulje i uvek,jer menjac minija razbije veoma brzo redje ulje i na ravno bolje je da sipas i neko domace i jeftinijeulje ali da ga menjas na 4000-5000 km,nego da kupujes neko firmirano sumnjivog kvaliteta i neke 6.klase koja se dovozi kod nas,ja sam jedno vreme sipao synoku,ja mislim da se tako zove,20/50 i sasvim je ok i sto se tice cene i kvaliteta,...sada kako je kod nas svaki mini razlicit po dizajnu,tako i svaki ima svoje bubice......ali ako ti lepo pali i lepo vuce i pozadi ne dimi kao gnojf 2 dizel,onda vozi i uzivaj....i nemoj da te brine ako trosi 1l na 1000 km....

Marko90

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #10 on: July 18, 2012, 21:47:10 PM »
moracu samo da dodam za glavu motora, gumice i vodjice ventila nemaju ama bas nikakve veze sa kompresijom odnosno pritiskom u cilindru, ali itekako imaju veze sa potrosnjom ulja, isto tako i uljne karike....da rezimiram, pritisak u cilindru ne mora da bude pokazatelj da li ce motor da trosi ulje ili ne....on cak ume i da zavara, ako se napravio talog od sagorevanja ulja na klipu, kada meris pritisak, moze pokazati i vise nego sto realno jeste....ne bih da filozofiram, nego samo da skrenem paznju....

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #11 on: July 19, 2012, 12:18:29 PM »
pa jeste mare da gumice i vodjice nemaju veze sa kompresijom,ali idemo vodjeni utiskom,d akada neko radi glavu motora i obradjuje ventile recimo,sigurno ce zameniti vodjice i gumice koje kostaju ja mislim 20 e i nece se zezati da nesto odradi a nesto ne.....tj....da bas da 50 e za obradu a usteka na 20 e i posle posle da jos 50 e za ponovnu obradu i dihtung i opet da tih 20 e za vodjice i gumice.....zamenice ih odmah sa obradom glave...i biti miran.....sa minijima sve moze da se desi....ali opet kazem najbrzi i najlaksi i naravno najjeftiniji pokazatelj stanja motora je kompresija i hvala im na tome satic za pokazivanje pritiska ulja,ako su te dve stvari ok,velika verovatnoca je da je i motor ok,sada ne govorim o ekstremnim slucajevima...kada moze da se desi da je otisla jedna uljna karika pa tu pusta i sagoreva ulje ili je otisla jedna gumica ili jedna vodjica......sve to moze da se desi.....ali mislim da niej strasno ako mini trosi malo vise ulja nego sto trose ostali automobili....kada budem sledeci put radio glavu,sigurno cu gledati da stavim ventile i vodjice za bezolovni benzin....

Marko90

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #12 on: July 19, 2012, 16:37:23 PM »
Ja nista ne podrazumevam kada neko drugi sredjuje motor, jednostavno ne mozes znati sta je ko radio, e da, ne postoje ventili i vodjice za bezolovni benzin. postoje samo sicevi ventila ako si na to mislio..... :good:

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #13 on: July 20, 2012, 00:37:19 AM »
ma to sam mislio ...sedista ventila.......... :bravo:

Scorpions

  • Guest
Odg: Potrosnja ulja
« Reply #14 on: July 22, 2012, 14:30:52 PM »
Čini mi se da potrošnja raste,ne znam kako je to moguće kada ne dimi auto. Ko da su ovaj motor napravili vanzemaljci.