Author Topic: Big Healey-kako je sve to počelo  (Read 14214 times)

Offline big healey

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 21
Big Healey-kako je sve to počelo
« on: April 20, 2012, 12:14:19 PM »
Nakon prestavljanja, kao novinca na forumu, sada malo priče.Automobili su moja velika strast još iz detinstva, a zanimivo, najviše su me od uvek interesirali englezi. MG, Triumph, Jaguar, Mini, to su bili moji favoriti. Nije bilo kod nas puno toga, pa sam se zbog toga i više zapalio, kad je neko sa nešto takvim prolazio. Polako je dolazilo polaganje vozačkog ispita, pa onda prvi posao , a sa njimi službeni put u Beograd, daljne 1983 godine i eto odavde je sve to počelo!

Neki dan kad sam šetao Bulevarom Avnoja u novom Beogradu (sada se možda drugčije zove) naišao sam na iznenađenje. Na parkingu ispred neke zgrade raj za oči, puno engleza. Tu su bili MGji Triumph TR4, Jaguar mk2 itd. NIsam mogao da zamislim tako nešto kod nas u Mariboru. Malo sam se razpitao čiji su to lepotani i tako upoznao brata Milutinović, Dragana i Radeta  :hi:
Satima smo pričali, a zna se o čemu, i postali prijateji. Od njih sam saznao puno, bili su veliki majstori i poznavali su tržište . Žene su im vozile svoje minije na servisiranje( ne mislim, da je mini auto za žene, ali je tada stvarno tako bilo! ) Još uvek pamtim vožnje sa TR4 i belim MGB gt po Beogradu. Došao je kraj mome službenom putu i morao sam se vratiti u Maribor.

Nakon toga počelo je  :stekaj:. 1985 našao sam oglas u auto reviji, da neko prodaje Triumph spitfire Mk4 u Beogradu. Velika večina takvih i sličnih automobila , bila je u to vreme u Srbiji. Dogovorili smo se preko telefona sa Radetom o mom dolasku po auto. Ali jao, auto je bio pravi krš , a cena visoka. Da nisam bez veze dolazio, Rade me odmah odvezo na drugo mesto, a tamo lep, dobar, na novo sređen spitfire mk3, 1967 godina. Napravili smo posao i gasa na autovoz za Maribor (bila je zima i pola metra snega).
Sa Radetom se i dandanas čujemo i ostali smo prijatelji, predstavljen je na forumu Rade zvani MG iz Meljaka i još ima belog gt-a is te priče. Dragana na žalost više nema. Biću im uvek zahvalan za taj početak.

To je to, početak!






Offline mr.Bean

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 770
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #1 on: April 20, 2012, 14:18:02 PM »
 
Uffff......jedva čekam nastavak.....  :good:

Offline Vladimir

  • Aktivan
  • Posts: 4.512
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #2 on: April 20, 2012, 15:40:42 PM »
roll on and  :vozimo: :vozimo: :vozimo:
"It's simple and amazing car" - Paddy Hopkirk

r_dalibor

  • Guest
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #3 on: April 20, 2012, 15:44:43 PM »
Da, englezi se lako zavole! Rade i pokojni Dragan su pioniri u ovim aktivnostima! Imali su uvek interesantne primerke.
 Eh kako vreme brzo prolazi, bilo je to davno!
 Drago mi je da si nam se pridruzio, vidimo se na  :pivo:

Offline big healey

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 21
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #4 on: April 23, 2012, 09:43:00 AM »
Ok, idemo dalje. Vozijo sam tog Triumpha tri godene i to bez nekih večih problema. Vozijo sam ga u glavnom po gradu i okolini, nisem išao sa njim na ni jedan deleki put. Jedanput mi je raspao krst na poloosovini, a imao sam i nešto problema sa smečem u tanku, i to je sve.
U to doba upoznao sam prijatelja Milana. On i njegov brat imali su svaki svoj MGB. Neki dan mi dao Milan ključeve, da vidim kako ide MG  :hid_crazy:. Nisam mogao da verujem, ali ogromna razlia kad ga uzporedim sa Triumphom, puno stabilniji, jak, brz i kompaktan. Ljubav na prvi pogled. Toliko me oduševijo, da sam u mesec ili dva prodao spitfireja i počeo tražiti MGja.  :)Njih nije bilo puna na prodaju, trebalo je biti strpljiv. Neki da se pojavijo oglas, skočili smo ja i Milan u mog juga i gasa do nekog sela u blizini Rume. U oglasu je vlasnik naveo, kako je auto dobr itd , to nam je rekao i kad smo stigli do njega. Rekao je" brži je od svakog keca". E, došao je trenutak istine. Kad smo videli avto, situacija je bila potpuno drugačija. Auto je bijo totalni krš. :0_0:.
  Razočarani smo išli do Beograda i sve to ispričali Radetu. On nas je uputijo u Skopje. Tamo bi trebao biti solidan MGC za podaju, ali mi smo bili bez volje i okrenuli se prema Sloveniji.
  To je bila moja VELIKA GREŠKA i dandanas mi je žao.
Opet oglasi, a ni jednog MGja. U to vreme prodavao je tip u Izoli Alfu spider 2000 i kupijo sam tu Alfu. Trebalo je napravit limariju,generalnu na motoru itd i za godinu dana rada Alfa je bila spremna. Avto je bijo lep i jako brz. Dva dellorto fergazera, 135 konja. Na suhoj cesti najbrži, ne kiši opasan.



Alfa, moja druga VELIKA GREŠKA

Vozijo sam tu Alfu godinu dana, a nikako da se naviknem na nju. Nešto mi nije odgovaralo i tačka.Avto je bijo odličan, ali jednostavno nije bio pravi za mene. Odlučijo sam, da ga prodam. Pravog kupca nije bilo, a za to vreme se u Ljubljani prodavao MGB. Sa vlasnikom smo se upoznali i dogovorili o zameni. Dao sam lepu Alfu za MGja, koji je bijo dobra osnova ali je trebalo celog raditi iz nule. Ali eto, to je bilo tačno to što sam i tražijo MGB-1965 Mk1, bombastično, fantastično :uraa:
Kad je bivši vlastnik pokazao Alfu svom ocu, taj mu je rekao "menjao si Rolex za Seiko". I ja mislim isto.

r_dalibor

  • Guest
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #5 on: April 23, 2012, 16:56:23 PM »
Tog MGC sam isao da vidim u Skoplju! Bio je odlican, felne su bile neke bezveze, ali je bio skroz dobar. Nisam ga kupi i to je isto moja greska!
 MGB i meni ima vise sarma od alfe, mada alfa je tehnicki savrsenija i mnogo brzi auto.  :vozimo:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #6 on: April 23, 2012, 21:10:20 PM »
Big Healey!
pozdrav iz Maribora u Maribor!
 :hid_crazy:
jedva čekam tvoj nastavak. uvek mi je drago čuti tvoje priče.
 :hi:

Offline big healey

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 21
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #7 on: April 24, 2012, 08:34:28 AM »
Pozdrav kontra, iz MB u MB :lol:

Dalibore, da, potpuna se slažem sa tobom, Alfa je dobar,u pravim rukama i jako brz auto. Tehnički je svakako daleko ispred MGBja, ali jednostavno rečeno, nije za mene, ne pašemo zajedno. Ni za trenutak mi nije bilo žao što sam je prodao, a znam, da sadašnjem vlastniku več godinama dobro služi i jako je zadovoljan.


Offline big healey

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 21
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #8 on: May 07, 2012, 10:30:35 AM »


Bio sam jako zadovoljan, kad je auto bio kod kuče, vozijo sam ga pola godine, bilo je pono problema sa strujom, a i menjač je bio jako glasan, dok nije jednog dana raspao. Auto je bio u svim pogledima nesiguran, pa sam odlučio, da idem u kompletnu obnovu.

























Auto se radio na način, kako se to 1991 radilo. Zna se, danas su standardi viši. Limarija je bila puno bolja, nego što sam na početku mislijo, na sreču.

r_dalibor

  • Guest
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #9 on: May 07, 2012, 16:49:07 PM »
MGB je meni veoma lep auto, a narocito works! Bio je ovo ozbiljan posao ipak!  :pivo:

Offline big healey

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 21
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #10 on: May 10, 2012, 09:28:18 AM »
Posle farbanja sledilo je sklapanje, trajalo je nekoliko meseci.

















Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #11 on: May 13, 2012, 22:32:23 PM »
prekrasni su engleski autiči, pogotovo u crvenoj boji!
naravno i beli su nekako OK  :pivo:

r_dalibor

  • Guest
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #12 on: May 13, 2012, 23:49:09 PM »
Lepa je i bela, otvara obline i nekako je veci auto. Kod mene je sve crveno! :laughing:

Offline big healey

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 21
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #13 on: May 14, 2012, 09:05:21 AM »
Crveni MGB sa Bg tablicama na parkingu oldtimer sajma u Tullnu kod Beča prije pet godina  :good:


r_dalibor

  • Guest
Odg: Big Healey-kako je sve to počelo
« Reply #14 on: May 14, 2012, 14:15:48 PM »
Hmmm, nisam ga vidjao po Beogradu, a po tablama, to je strani drzavljanin! A MGB dobro izgleda, bas pravi.