Author Topic: mini little bastard  (Read 31332 times)

Offline Little bastard

  • Aktivan
  • Posts: 139
Odg: mini little bastard
« Reply #45 on: September 17, 2014, 16:20:29 PM »
Malopre je little bastard ostao bez motora. Izvadili glavu i ima sto da se vidi. Polomljena dva klipa. Sada sledi da izvadimo motor od kosa i da vidimo sto dalje. Moracemo da ga sredimo sto brze da ne bi onako stajao tuzno u garazu. Cao svima.

Offline gajudin

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: mini little bastard
« Reply #46 on: September 18, 2014, 00:26:02 AM »
Kako bre slomio 2 klipa
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline Little bastard

  • Aktivan
  • Posts: 139
Odg: mini little bastard
« Reply #47 on: September 18, 2014, 06:31:47 AM »
Kako slimio dva klipa? To Igore zaista neznam. Pre neki dan malo sam se provozio i kad sam parkirao mini u garazu cuo zvuk kako udara nesto metal na metal. Ugasio motor izvadio svecice i video da ima neke stvarcice u cilindrima. Juce ja i Jovica izvadili smo glavu jer sam sumljao na nesto iz glavu ali ona je sasvim ok. Nedostaju dva mala dela na klipovima velicina otprilike 10x2mm. Otprilike koliko su karike. Vidi se da se i oni slomile. Tako da sledi kao sto sam vec napisao da izvadimo motor rastavimo pa tek onda da ga sklopimo ispocetka.

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: mini little bastard
« Reply #48 on: September 18, 2014, 09:21:39 AM »
jako mi je žao čuti kad kod se nešta pokvari ili polomi u motoru. to je srce minija.
kako bi se utvrdio razlog potrebno je znati parametre motora:
- koja bregasta?
- koji distributor imaš i na koliko stepeni funkcioniše....
- na koliko je štelovano paljenje?
- koja kompresija
- koji karburator i koja igla?
- sve prerade motora itd.

inače ovaj post je idealna prilika da ponovo iznesem ono što pričam mnogima kad diraju motor a kao da me ne razumu kad im govorim na šta trebaju da budu pažljivi. biču direktan i molim bez zamere.
ako se sečaš nije bilo dugo nazad kad smo pričali da prilikom menjanja bregaste obavezno je potrebno je naštelovati jer inače nema pravih performansa i štetno je po motoru. bilo je to na Tari ako se sečaš i nikako se nisam mogao slagati sa tvojom bregastom, pogotovo jer tako jaka zahteva puno stvari da je kompatibilna sa motorom. prvo je potrebno imati glavu koja je sposobna nuditi dovoljan pretok. druga primedba je bila da glava zahteva obradu grla i ne samo kanala. za tvoju bregastu bi bili čak i poželjni veči ventili ali to je mukotrpan rad. kao drugo treba je znati kompresiju i takva bregasta nikako nemože funkiconirati sa distributorom koji je std. pa makar bio za 1,3 motor. i jedna od najbitnijih točki je tu igla u karburaturu!!!! nema baš recepta koja je prava. svaki motor je specifičan za sebe i zahteva adekvatnu iglu. to ako majstor podesi CO i leru još neznači da je ispravno izgaranje u svim obrtljajima motora i pod različitim opterečenjima. sva štelovanja po osečaju kod takvog motora odpadaju jer posledice su poznate.
inače menjanje bregaste neznači samo staru napolje, novu unutra.
večina ljudi a i mehaničara nikada nije čula za podešavanje lanca niti zna da je moguče. to je moguče takozvanim offset keys ili podešavajučim lancem, što je meni najdraži način.
to je nužno kako bi timing bregaste bio pravi kako bi bilo paljenje na mestu!
npr. zadnja bregasta koju sam menjao na injection miniju - 274 od Kenta je zahtevala je ako se ne varam čak 14 stepeni promjene. na turbo miniju bregasta phase II od pipercrossa zapravo nekada avonbara zahteva 8 stepeni itd.....
isto tako bregasta koju si ti imao zahteva štelovanja inače zbog detonacije u nepravo vreme dođe do uništavanja klipova, pucanja prstenova itd...
stari majstori u vreme kada nije bilo lako doči do lanca za štelovanje oni su pokušavali tako, da su npr. preskočili za jedan zub kako bi se približili idealnom paljenju.... ali od oka rešenje baš nije idealno.

u svakom slučaju čim se u motoru menja neka stvar koja nema tvorničke specifikacije obično zahteva usklađivanje ostalih komponenti, pa makar se to nanosi samo skok iz običnog filtera za vazduh na K&N filter.



Minion

  • Guest
Odg: mini little bastard
« Reply #49 on: September 19, 2014, 11:17:47 AM »
jako mi je žao čuti kad kod se nešta pokvari ili polomi u motoru. to je srce minija.
kako bi se utvrdio razlog potrebno je znati parametre motora:
- koja bregasta?
- koji distributor imaš i na koliko stepeni funkcioniše....
- na koliko je štelovano paljenje?
- koja kompresija
- koji karburator i koja igla?
- sve prerade motora itd.

inače ovaj post je idealna prilika da ponovo iznesem ono što pričam mnogima kad diraju motor a kao da me ne razumu kad im govorim na šta trebaju da budu pažljivi. biču direktan i molim bez zamere.
ako se sečaš nije bilo dugo nazad kad smo pričali da prilikom menjanja bregaste obavezno je potrebno je naštelovati jer inače nema pravih performansa i štetno je po motoru. bilo je to na Tari ako se sečaš i nikako se nisam mogao slagati sa tvojom bregastom, pogotovo jer tako jaka zahteva puno stvari da je kompatibilna sa motorom. prvo je potrebno imati glavu koja je sposobna nuditi dovoljan pretok. druga primedba je bila da glava zahteva obradu grla i ne samo kanala. za tvoju bregastu bi bili čak i poželjni veči ventili ali to je mukotrpan rad. kao drugo treba je znati kompresiju i takva bregasta nikako nemože funkiconirati sa distributorom koji je std. pa makar bio za 1,3 motor. i jedna od najbitnijih točki je tu igla u karburaturu!!!! nema baš recepta koja je prava. svaki motor je specifičan za sebe i zahteva adekvatnu iglu. to ako majstor podesi CO i leru još neznači da je ispravno izgaranje u svim obrtljajima motora i pod različitim opterečenjima. sva štelovanja po osečaju kod takvog motora odpadaju jer posledice su poznate.
inače menjanje bregaste neznači samo staru napolje, novu unutra.
večina ljudi a i mehaničara nikada nije čula za podešavanje lanca niti zna da je moguče. to je moguče takozvanim offset keys ili podešavajučim lancem, što je meni najdraži način.
to je nužno kako bi timing bregaste bio pravi kako bi bilo paljenje na mestu!
npr. zadnja bregasta koju sam menjao na injection miniju - 274 od Kenta je zahtevala je ako se ne varam čak 14 stepeni promjene. na turbo miniju bregasta phase II od pipercrossa zapravo nekada avonbara zahteva 8 stepeni itd.....
isto tako bregasta koju si ti imao zahteva štelovanja inače zbog detonacije u nepravo vreme dođe do uništavanja klipova, pucanja prstenova itd...
stari majstori u vreme kada nije bilo lako doči do lanca za štelovanje oni su pokušavali tako, da su npr. preskočili za jedan zub kako bi se približili idealnom paljenju.... ali od oka rešenje baš nije idealno.

u svakom slučaju čim se u motoru menja neka stvar koja nema tvorničke specifikacije obično zahteva usklađivanje ostalih komponenti, pa makar se to nanosi samo skok iz običnog filtera za vazduh na K&N filter.




Amin.

r_dalibor

  • Guest
Odg: mini little bastard
« Reply #50 on: September 24, 2014, 22:49:35 PM »
malo kasnim...ali pozdravljam ovako stručnu analizu!  :good:

Offline Little bastard

  • Aktivan
  • Posts: 139
Odg: mini little bastard
« Reply #51 on: April 30, 2015, 22:34:22 PM »
Ajde da i ja obrisem malo prasine sa ovu temu kao sto je vec neko napisao. Samo ukratko motor je nekako spasen ali mislim da nije to ono sto bi trebalo biti.
Danas je mini kompletno ociscen i sutra ide a jednu fotosesiju za jedan list ovde kod nas. Posle citavih sest meseci ponovo izlazi u setnju. Nadam se da ce se ovih dana malo vise voziti kako bi bio spreman za minijadu. Za sada toliko i samo da se zahvalim G-dinu Ruzicu za podatke koje su mi bile potrebne. Pozdrav i vidimo se.

Offline Little bastard

  • Aktivan
  • Posts: 139
Odg: mini little bastard
« Reply #52 on: November 09, 2015, 09:59:40 AM »

Offline Little bastard

  • Aktivan
  • Posts: 139
Odg: mini little bastard
« Reply #53 on: March 06, 2016, 18:19:27 PM »
Pokusavam vec duze vreme da postavim neke fotografije ali bezuspesno, valjda ce sada nesto ispasti. U to mi je pomogao G-din Ruzic jer ja nisam puno vest sa kompjeterima ali nema veze.
Ovo je Mini IMV davne 1992 godine na startu brdske trke Vodno 92

A ovo je isti mini u 1993 godine koji je bio kompletno obnovljen i spreman za klasu hobi 1600 za nas sampionat ali samo bez roll bara i kadu. Nazalost nikad se nije posle toga pojavio na stazu jer su se puno promenila pravila kod nas tako da smo uzivali vozeci i divljajuci sa nime.

Pokusacu da pronadzem jos neke fotografije i to samo zbog Issigonisa jer je decko spomenuo IMV. Mislim da imam jednu sliku od pravog mini ino coopera koji posedzuje drugar mog brata.
« Last Edit: March 06, 2016, 18:26:18 PM by Divac »