Author Topic: Srpski Savez za Istorijska Vozila  (Read 52685 times)

aca grunf

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #15 on: October 13, 2009, 19:10:49 PM »
upravo tako,kritika je da se ne obraca paznja na problematike svih klubskih udruzenja zajedno sto bi koristilo svima nama,a ideja
i jeste da u takvoj asocijaciji klub ostane klub,a svi zajedno udruzenim snagama stitimo interese asocijacije,a kadase to ostvari automatski se stite interesi i kluba.to je krenulo kao predlog od nasih oldtajmer klubova,da bi se ostvarila i poboljsala ,,prava,,
pre ovog novog zakona o saobracaju,a mozda i nesto vise...nijedan klub nije dovoljno velik  za tako nesto.
jos nesto po meni veoma znacajno a to je ,,ostvarivanje medjuklubske saradnje,,jer to je osnov za prosperitet i kluba i nas...

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #16 on: October 13, 2009, 20:18:17 PM »
Ovo je dobra inicijativa. Udruživanjem bi mogli da saberemo potencijal i uticaj i učinimo nešto korisno za sve. Asocijacija je udruženje udruženja, i samim tim Klub ne gubi ništa kao što član ne gubi time što je član Kluba.
Međutim, trebalo bi realno sagledati koji bi bili neposredni ciljevi. Nemamo ništa od palamuđenja na temu "propagiranja vrednosti i važnosti oldtajmera u društvu, ostvarivanja zajedničkih interesa, uvećavanja prava itd itd". Konkretno, zakon o bezbednosti u saobraćaju je usvojen i propuštena je prilika za lobiranje za npr povoljniji tretman pri registraciji oldtajmera. Čisto sumnjam da se uskoro planiraju izmene tog zakona, te bi trebalo ispitati koji drugi zanimljivi zakoni i ostala pravna akta se trenutno pripremaju i kojim polugama bi asocijacija raspolagala...

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #17 on: October 13, 2009, 21:51:28 PM »
Oldtajmer? Nisam siguran da svi znamo šta znači ta titula... Imamo li mi to? Imamo,i to čak jednog ili dva... Automobilu nisu potrebne samo godine da bi se svrstao u tu grupu. Pozivam Dalibora da to objasni,on je najkompetentniji na forumu.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #18 on: October 13, 2009, 22:04:40 PM »
neka definicija koja se koristi pri uvozu je da je to automobil koji je počeo da se proizvodi pre više od 30 godina i za koji Muzej Automobila daje potvrdu (opet, Dalibor će znati preciznije)
Upravo zato bi udruženja mogla da postave neke kriterijume, da se država ne boji da će da se švercuju razni varburzi, lade, zastave, pa i golfovi. To bi trebalo da je stari automobil koji ima određenu istorijsku vrednost i koji je očuvan kao takav.
Trebalo bi, dakle, automobile podeliti na oldtajmere, krševe i nova vozila. Istina, nisam siguran koliko je ta podela praktično izvodljiva, jer mnogo zavisi i od odnosa vlasnika prema dotičnoj makini...

Offline nikola.m

  • Aktivan
  • Posts: 786
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #19 on: October 16, 2009, 12:06:52 PM »
ovo sto je aca rekao jeste u principu prava stvar,znaci klub buba,fica,renoa,minija i ako ih ima jos da stanemo na jednu stranu i trazimo da za te automobile postoje specijalni uslovi,znaci da se cujemo sa kolegama iz drugih klubova,a hvala Bogu znaju se ljudi i da se krene u akciju.. :mks:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #20 on: November 04, 2009, 22:58:18 PM »
kod nas u SLoveniji imamo savez oldtajmera. zašto je to dobro? npr. samo jedna od financijskih povoljnosti: savez je kod države uspeo da je status oldtajmera priznat. svako ko ima certifikat za svoj auto sa strane kluba kojeg naprave kvalificirani kontrolori iz saveza dobivaš popust kod osiguranja. plačaš samo 5% i ako napraviš homologaciju plačaš samo nekoliko % poreza itd. itd. itd.... to znači kod nas više nije skupo se voziti u oltajmeru.
naravno savez donosi i ostale prednosti i članstvo i međunarodnom zavezu itd.....

r_dalibor

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #21 on: November 06, 2009, 01:05:14 AM »
Da odavno postoji pokusaj da se dobije status istorijskih automobila. Muzej kao i neki ljudi okupljeni  u drugim oldtajmer klubovima pokusavali su da se tu nesto uradi. Muzej je ipak uspeo da dobije status ustanove koja verifikuje da je vozilo od istorijskog znacaja i odobrava uvoz. Ostali pokusaji da se dobiju histori tablice, kao sto imaju Nemci ili Madjari, nisu uspeli.
 Medjutim po nekim informacijama, uradjen je kompletan paket propisa koji to regulisu po uzoru na evropske zakone i cekaju u redu da budu izglasani. Kad ce to biti, neznamo!

aca grunf

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #22 on: November 06, 2009, 02:21:52 AM »
zasto samo pokusaj,trebalo bi i mi nas neki savez da ozvanicimo,pa djuture u gomili da nastupamo  konkretno i na finjaka sa zdravim zahtevima,kako bi ubrzali da i mi nesto,ovako niko nema bas nista,ni mi a ni muzej,a i ostali oltajmer klubovi. zato bi predlozio da se krene u saradnju i zdruzivanje malo pomalo sa ostalim klubovima,a cideo sam da buba,alfa i fiat klub imaju po meni zdravu osnovu za dalje,i samo treba malo da se uozbiljimo po tom pitanju,neko mora da digne du...i da napravi prvi korak...
                                                                                                 :mks:

Offline Fefe

  • Aktivan
  • Posts: 570
    • Samostalni Referenti
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #23 on: January 21, 2010, 00:03:20 AM »
Da ne bih otvarao novu temu, evo ovde da napisem:
sreo sam lika u kraju koji je clan nekog oldtimer kluba u Bgd...ne mogu se setiti kog jer mi je mozak u crvenoj zoni ovih dana ali mi covek rece da su podneli neki predlog da li u vladu srbije ili tako nesto, da se nas zakon vezan za oldtimere uskladi sa zakonima EU kad su vec uskladili zakon o saobracaju (nabijem ih sve na grossen caliber)...ja bas nisam upoznat sa tim sta je u evropi ali je kao fora da se placa manje osiguranje i registracija da bude na par godina...tako nesto...
naravno, niko im nije odgovorio ali ako bi se malo vise iscimali uz pricu sa vlasnicima buba, spaceka ili kojih vec klubova ima, mozda bi mogla da se digne neka frka...
Celery Celery if she don't cum I'll tickle her bum with lump of Celery

aca grunf

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #24 on: January 21, 2010, 00:10:21 AM »
ja sam zapoceo temu oko zdruzivanju klubova,kao ovaj nas,u neku koaliciju,a ima interesa i na drugim forumima,ali treba i akcija

Offline gajudin

  • Moderator
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #25 on: January 21, 2010, 00:53:17 AM »
taj ce odgovor da da dalibor ruzic jer mislim da je taj predlog  potekao iz muzeja automobilizma
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline Vladimir

  • Aktivan
  • Posts: 4.512
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #26 on: January 21, 2010, 07:41:25 AM »
informaciju koju nam je dao dalibor jeste da je predlog dat na skupstinu ali naravno ceka se usvajanje
a mi cemo do tada :ded:
"It's simple and amazing car" - Paddy Hopkirk

r_dalibor

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #27 on: January 21, 2010, 09:24:34 AM »
Sledeci vrlo vazan korak je da se napravi asocijacija klubova!
Mislim da su se stekli uslovi, jer su ojacali neki klubovi kao sto su Miniclub, Citroen club, Bubaclub, a da ne pominjem najstarije klubove kao sto je Veteran Vozdovac i drugi u Novom Sadu, Zrenjaninu, Zajecaru itd.
 Ovo je jako vazno jer ova skupina ima glavnu rec u zahtevima prema vladi. Sam muzej nije dovoljan da vrsi pritisak na ovu temu.
 Zbog ove ekonomske krize mnogi nemaju zelju ni snagu da pokrenu akciju, ali mi vec duze vremena pricamo o tome. Na zalost vlast nema sluha bas za muzeje i stare automobile( stari automobili su za njih krsevi sa otpada).
 Bice vrlo brzo sastanak predsednika klubova da bi ovo pokrenuli.
 Pozdrav,
 Dalibor

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #28 on: January 21, 2010, 09:51:29 AM »
u sloveniji smo uspeli da dođemo do dobrih uslova tek kad se je napravio savez oldajmer klubova. na taj način se pokazala snaga, ozbiljnost, te došlo do uspeha na ministarstvu. naravno da se to nije desilo preko noći.... ali evo, ja npr. svojem minije više od 10 godina vozim sa 90% popusta kod osiguranja, a od prošle godine plačam samo nekoliko % poreza, pošto sam napravio homologaciju minija. to znači umesto 400 i više € ja plačam nekoliko 10€. samo na taj način mogu da imam u garaži 4x oldtajmer.
npr. u austiji postigli su to da imaš jedne tablice za više automobila. to znači staviš iz normalnog auta na oldtajmer i kad prestaneš se voziti sa njim, opet ih premestiš na svoj svakidašnji auto..... tek to je za nas luksuz.


Offline Fefe

  • Aktivan
  • Posts: 570
    • Samostalni Referenti
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #29 on: January 21, 2010, 11:41:57 AM »
Ovo sto gregor prica za austriju-tako to rade ozbiljne zemlje...a mi smo jako daleko od toga...
ovde gledaju samo kako da ucare i napune budzet...evo sad se prica i da ce gorivo otici na 110 dinara...sto je pljacka...a mi smo takav narod da samo cutimo i pushimo...
elem, ja se zaista nadam da ce uvesti tako nesto jer ako sagledamo realnost-ja recimo u Minija sednem jednom nedeljno sto znaci 50x godisnje...ne predjem ni 1000km...a platio sam registraciju 15.000 dinara sto je suludo...
Celery Celery if she don't cum I'll tickle her bum with lump of Celery