Author Topic: Srpski Savez za Istorijska Vozila  (Read 52687 times)

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Srpski Savez za Istorijska Vozila
« on: August 26, 2009, 12:47:48 PM »
Evropljani luduju za oldtajmerima!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4599120,00.html?maca=ser-Blic%20Online-2569-xml-mrss


 Mercedes limuzina iz 1976. godineOldtajmer jeste engleska reč, ali ne znači što na srpskom ili nemačkom najmanje trideset, četrdeset i više godina star automobil. Oldtajmer na engleskom je stariji čovek koji oličava vrednosti i prilike ranijih vremena.



Utoliko je upotreba reči na mestu - i srpsko-nemački automobilski oldtajmeri oličavaju prošla vremena. Inače, u Nemačkoj je 55 odsto ljubitelja oldtajmera mlađe od 45 godina, 24 procenta su stariji od 55. Tih ljubitelja je čak 786.000 i veoma su organizovani – imaju gotovo dve hiljade klubova. Na poslovima oko oldtajmera platu zarađuje 25.000 ljudi – svaki ljubitelj oldtajmera, u proseku, na svog ljubimca godišnje troši 1.191 evro.


U Evropi je 700 muzeja oldtajmera, poseti ih godišnje 75 miliona radoznalaca, u Nemačkoj je više od stotinu takvih muzeja. O interesovanju za automobile koji oličavaju prošla vremena svedoči i tiraž specijalizovanih časopisa koji dostiže 20 miliona primeraka. Najzad, svaki stoti automobil u Evropi je oldtajmer.


 Kadilak iz 1959.

Zašto su tako popularni?

 

„Kada kupujem stari auto, ne kupujem samo njega, nego i istoriju i predistoriju“, kaže Klaus Kindel iz Mercedesa.

 

Cene variraju. Kindel brine o jednom od najskupljih oldtajmera o kome kaže: „Od ovog tipa Mercedesa napravljeno je samo pet komada u septembru 1939. godine. Ovaj je bio isporučen rumunskom kralju Karlu, trojica Mercedesovih vozača odvezla su ga iz Štutgarta u Bukurešt. Danas košta dva i po miliona evra“.

 

U principu, što stariji i očuvaniji – to skuplji. Inače, egzotičan posleratni oldtajmer može da se nađe za mnogo manje novca – recimo, ruska Volga iz 1967. za 3.200 evra, ili istočnonemački Vartburg iz 1964 za još manje - 2.100, ali zato Mercedes iz 1953. već košta 28 i po hiljada evra.


 Audi Typ C Alpensieger 1919.

Duge liste čekanja

Među mnogobrojnim manje-više klasičnim nemačkim muzejima oldtajmera izdvaja se pre nekoliko godina otvoreni muzej Majlenverk, prvo u Berlinu, pa u Diseldorfu.

 

Tu je sve u vezi sa oldtajmerom na jednom mestu – prodaja, radionice u kojima se restauriraju ili servisiraju vozila. Tu se održavaju i razne priredbe u vezi sa oldtajmerima, a vlasnicima je u Berlinu na raspolaganju više od sto staklenih kabina. Tu su njihovi dragoceni automobili na sigurnom, a istovremeno posetioci mogu da ih razgledaju. Pošto je korist obostrana zakupnina je samo 135 evra godišnje i, naravno, postoji dugačka lista čekanja.

« Last Edit: October 05, 2010, 10:53:57 AM by Vladimir »

r_dalibor

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #1 on: August 27, 2009, 15:47:46 PM »
Evo da vidite kako izgleda Mailenverk   :wink:


r_dalibor

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #2 on: August 27, 2009, 22:48:32 PM »
Danas na poslu mi pukle sve slike, evo izpocetka.






r_dalibor

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #3 on: August 27, 2009, 23:13:53 PM »
Dobro je ide...










Offline Sinisa

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 1.663
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #4 on: August 27, 2009, 23:48:44 PM »
Meni pored minija, srce navija za Porsche. Ne bas toliko.

Offline gajudin

  • Moderator
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #5 on: August 28, 2009, 18:05:25 PM »
 :0_0:aj , videti ovo je pravo zadovoljstvo, treba ti bar 5 dana da obidjes i uzivas u lepotama oldtajmera
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline Vlada

  • Aktivan
  • Posts: 109
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #6 on: August 28, 2009, 20:30:11 PM »
Kada bi mi dali da provozam svaki nebi mi bilo zao da posle nikada ne :badsex:

Offline gajudin

  • Moderator
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #7 on: August 28, 2009, 23:00:31 PM »
vlado mnogo si se zaneo, ili si pobrkao ti ili forum i mozila slucajno stavili onaj smajlic
nemoj da me zabrinjavas :laughing:
da te aman cuje odreko bi te se :lol:
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #8 on: August 29, 2009, 00:45:36 AM »
j*bo sva kola, samo dok je nam ljubavi... i izlazaka... i splavova... i pijancenja.. i pijane voznje... i golisavih devojaka  :blush:
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline gajudin

  • Moderator
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.187
  • bomraketabona
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #9 on: August 29, 2009, 19:00:13 PM »
amane nemoj da si los uzor mladjim narastajima, sve je ok ali pijana voznja :ded:
ZIV JE MINI UMRO NIJE!!!!

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #10 on: August 31, 2009, 13:40:48 PM »
nemam reči kada vidim takve kolekcije. super fotke!
podsvesno imam odpor do njih.... jer nikada nije moguče pogledati sve te prekrasne detalje.

aca grunf

  • Guest
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #11 on: October 13, 2009, 03:56:17 AM »
nevidim razlog da nema razmisljanja za buducih par koraka za sticajne snage i omasovljavanje istomisljenika za cetiri tocka...
    vec parmeseci kruzi ideja za udruzivanje klubova u asocijaciju za predstavljanje nasih problema drzavnim strukturama,za potrebe nasih klubskih i ostalih problematika vezanih za nase ljubumce.
    zar mi nemamo interesa u tome...
    voleo bih da gresim,ali prelistavajuci stare stranice foruma nisam naisao na slicnu ideju,pa smatram da ovo treba biti jedan od prioriteta...

Offline Aman

  • Aktivan
  • Posts: 1.474
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #12 on: October 13, 2009, 15:17:59 PM »
nisam te razumeo. konkretno u par reci, koji je predlog?
"Auto bez zvuka je kao devojka bez glasa."
"Ne veruj svemu sto mislis."

Offline BaneBRE

  • Aktivan
  • Posts: 1.822
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #13 on: October 13, 2009, 17:24:05 PM »
 ja nista nisam razumeo... :thinking:

Offline miroslav_ružić

  • Aktivan
  • Posts: 373
Odg: Savez udruženja klubova starih vozila
« Reply #14 on: October 13, 2009, 18:41:15 PM »
Ako sam išta shvatio,pričaš o formiranju nekog saveza? A kakve kritike? U principu se slažem sa svakom vrstom udruživanja,ali da mini klub ostane mini klub.