Author Topic: paljenje  (Read 11252 times)

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: paljenje
« Reply #15 on: December 17, 2008, 07:38:20 AM »
snimi zvuk paljenja motora.... pa ga stavi na sajt, možda pronađemo razlog ;-)

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: paljenje
« Reply #16 on: December 17, 2008, 11:16:39 AM »
pa stavio sam, u prvoj poruci u ovoj temi

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: paljenje
« Reply #17 on: December 17, 2008, 11:30:50 AM »
izvini, tek sada sam video snimak.
u ruke haynes manual i početi iz početka. sve našteluj kako treba, od platina, do paljenja, razmak svečica, proveri sve sitnice, pa onda smesu karburatora, ulje u njemu, nemoj nešta da ti izostane. tako češ eleminirati sve bezvezne mogučnosti koje otežavaju paljenje, pa nam javi dali je bolje.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: paljenje
« Reply #18 on: December 30, 2008, 12:09:21 PM »
saga se nastavlja...

od kad je napolju sparnih -8, na kontakt se cuje samo CAK. Onda temeljno cekicem iskuckam anlaser pa onda zavergla.

Je l to bese se lepi bendix ili cetkice?

ebemliga, nedavno sam rasklopio anlaser, rastavio, ismirglao, podmazao (doduse WD40, ne mogu nigde da nadjem masinsku mast)

posle malo surfovanja, izgleda mi da je možda do akumulatora.
ništa, čim budem mogao po danu: voltaža, svi kontakti, svećice...
« Last Edit: December 30, 2008, 14:33:50 PM by ivan »

Offline Brutalac

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 811
Odg: paljenje
« Reply #19 on: December 31, 2008, 01:18:58 AM »

ništa, čim budem mogao po danu: voltaža, svi kontakti, svećice...


A ja bi ti jos dodao da si pogledas i kut paljenja...mozda ti je u foru!  :mdaa:

Offline gregor.tm

  • Članovi MKS
  • Aktivan
  • *
  • Posts: 2.234
Odg: paljenje
« Reply #20 on: January 05, 2009, 10:59:17 AM »
za podmazivanje nikako ne upotrebljavaj WD40. on jeste malo mastan ali uglavno razmaščuje. obavezno uzmi mašinsku mast. idelana je grafitna.

imao sam sličan problem kao i ti. rešenje kod mene: očistio sam kontakte na..... neznam kako se kaže na srpskom..... prišarafljeno je na unutrašnjem blatobranu na strani kuplunga i na to idu svi kablovi vezani za paljenje i akumulatorom.

drugi puta mi je isto samo krckalo..... i problem je bio u oksidiranim kontaktima na akumulatoru. kod minija originalne kapice kroz koje ide šaraf na akumulator znaju biti oksidirane. ako si vredan i svake toliko očistiš šmirglom, onda postaju prevelike i ponekada pramalo površine za paljenje auta. u tom slučaju je samo krc, krc zapravo cak, cak..........

pokušaj ,... proveri, nadam se da če ti pomoči.

Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: paljenje
« Reply #21 on: January 05, 2009, 11:54:46 AM »
hvala, Gregor...

i ja nesto sumnjam na kontakte. setio sam se da mi se pretprosle zime desilo slicno, i resio sam tako sto sam masu motora prespojio na drugo mesto.
nedavno sam sredio kontakte na akumulatoru, tako da jedino ostaju jos ti kod automata.

ono sto me zbunjuje je zasto pravi problem samo kad je hladan (ok, mozda se kontakti zagreju od struje, pa im manje smeta oksidacija), i zasto bude bolje posle lupanja po anlaseru?  :mdaa:


Offline ivan

  • Aktivan
  • Posts: 1.090
Odg: paljenje
« Reply #22 on: January 11, 2009, 15:33:52 PM »
na kraju sam oterao auto kod majstor-Rase da sredi karburator, paljenje i anlaser.
Kaze da sam spalio anlaser verglanjem, da su platine bile katastrofa, zamenio je i svecice... sad pali neuporedivo bolje - iz 2-3. verglanja, i nema caktanja.